۱۵:۴۶ - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیو کالا ( خبرنامه ارگانیک )

خبر ها  

تماس با ما  

صفحه اصلی / محتوای خبر /

رتبه 140 ايران در توليد محصولات ارگانيک - تنها محصول آرايشي ارگانيک ايراني يک کرم است!

تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۰۸/۲۸

رتبه 140 ايران در توليد محصولات ارگانيک -  تنها محصول آرايشي ارگانيک ايراني يک کرم است!

رتبه 140 ايران در توليد محصولات ارگانيک

هيچ‌ کس هزينه‌هاي پنهان محصولات غير ارگانيک را محاسبه نمي‌کند، هزينه پنهان، هزينه بيماري است. 

مهدي مهدي پور، دبير انجمن ارگانيک ايران، در گفت‌وگو تفصيلي با خبرنگار خبرگزاري موج به وضعيت پيش روي توليدات ارگانيک در کشور پرداخت و اظهار کرد: ما بايد در ابتدا اعتماد مردم را در مورد محصولات ارگانيک بالابرده و صحت محصولات ارگانيک را به آن‌ها نشان دهيم.

وي با بيان اين نکته که فرايند بازرسي و گواهي محصولات ارگانيک در کشور راه‌اندازي شده است و مردم براي شناسايي اين نوع محصولات بايد ارگانيک‌ها را از مکان و شخصي خريداري کنند که گواهي ارگانيک داشته باشد تصريح کرد: علاوه براين مردم در هنگام خريد بايد به نشان‌هاي ارگانيک هم مثل برند انجمن ارگانيک ايران توجه داشته باشند تا از صحت آن مطمئن شوند.

مهدي پور افزود: خريد از فروشگاه‌هاي انجمن ارگانيک ايران راه ديگري براي خريد مطمئن مردم است. بيش از 40 فروشگاه در سطح کشور و حدود 20 فروشگاه در تهران محصولات توليدي و وارداتي ارگانيک را عرضه مي‌کنند.

 

توليد محصولات ارگانيک در کشورهاي پيشرفته فانتزي نيست

مهدي پور با اشاره به اين که در کشورهاي ديگر هم محصولات ارگانيک در کنار محصولات ديگر توليد مي‌شود تصريح کرد: اما اين توليد فانتزي نيست و کشورهاي ديگر هم در حال برنامه‌ريزي براي پيشرفت در توليد و مصرف هستند.

مهدي پور افزود: بيش از هفتاد ميليون هکتار از اراضي کشاورزي دنيا تحت توليد محصولات ارگانيک قرارگرفته است که حدود 37 ميليون هکتار آن مربوط به باغات است؛ اما در کشور ما اين عدد بسيار کوچک است.

وي با بيان اين که ايران در ميان 170 کشور دنيا در توليد محصولات ارگانيک رتبه 140 را دارا است گفت: اين در حالي است که ايران کشوري کشاورز محور است.

 

تنها محصول آرايشي، بهداشتي ارگانيک ايراني يک کرم است

دبير انجمن ارگانيک ايران به تلاش کشورهاي پيشرفته براي افزايش توليد اين نوع محصولات اشاره کرد و گفت: توليد محصولات بهداشتي و آرايشي در جهان روند خوبي را طي کرده است؛ در کشور ما هم با توان‌بخش خصوصي اين مسير حرکت طي شده است.

وي با اشاره به اينکه تنها محصول آرايشي بهداشتي ارگانيک در کشور ما يک کرم است افزود: براي توليد اين محصول هم دو سال تلاش شده است.

دبير انجمن ارگانيک ايران با انتقاد از نبود فرهنگ استفاده از اين نوع محصولات در کشور گفت: محصولات ارگانيک چه ميان مردم و چه ميان مسوولان شناخته‌شده نيست و اين امر باعث مي‌شود کاري که بايد ظرف 6 ماه انجام شود، 2 سال به طول بيانجامد.

 

محصولات ارگانيک گران نيست

دبير انجمن ارگانيک ايران در پاسخ به اين سوال که آيا محصولات ارگانيک گران نيست؟ اظهارکرد: دلايلي مختلفي براي اين به‌اصطلاح گراني مي‌توان نام برد؛ جلوتر بودن تقاضا بر عرضه، هزينه‌هاي بالاتر توليد و نبود زيرساخت‌هاي مناسب ازجمله آن است.

وي بابيان اينکه محصولات غير ارگانيک از يارانه‌هايي که ديده نمي‌شود استفاده مي‌کنند ادامه داد: هيچ‌کس هزينه‌هاي پنهان محصولات غير ارگانيک را محاسبه نمي‌کند، هزينه پنهان، هزينه بيماري است. چند بيمارستان بايد ساخته شود؟ چقدر تجهيزات بيمارستاني و درماني بايد در نظر گرفته شود؟ و چقدر استفاده از محصولات غير ارگانيک طول عمر افراد کاهش پيدا مي‌دهد؟ اگر براي توليد محصولات کاهش طول عمر افراد و پايين آمدن بهره‌وري را در نظر بگيريم، قيمت اين نوع مواد حتي بايد 10 برابر شود و به نظر من بر اين اساس محصولات ارگانيک گران نيستند.

مهدي پور با انتقاد از اصرار به ارزان بودن و قيمت پايين در توليد محصولات غذايي گفت: ما به قيمت ارزان بودن توليد، محيط زيستمان را آلوده مي‌کنيم، آب‌وخاک و هوايمان را از بين مي‌بريم. اين‌ها ازجمله هزينه‌هاي پنهاني است که هيچ‌کس آن را حساب نمي‌کند و اگر اين هزينه‌ها را برآورد کنيم محصولات ارگانيک ارزش پيدا مي‌کنند.

 

هيچ نوع ماده مصنوعي در توليد محصولات ارگانيک استفاده نمي‌شود

وي با بيان اين که در کشاورزي ارگانيک در حين داشت و برداشت هيچ نوع ماده شيميايي مصنوعي به کار گرفته نمي‌شود و کاشت محصولات ترا ريخته نيز ممنوع است اظهار کرد: در جريان توليد اين محصولات، مديريت مزرعه بايد در تقويت خاک و کنترل آفات تلاش کند، چراکه تخليه مواد شيميايي استفاده‌ شده در باغات و مزارع نيازمند يک دوره گذار است. اين دوره براي مزارع حداقل دو سال کاشت و باغات سه سال پس از برداشت در نظر گرفته مي‌شود.

به گفته وي در فرايند توليد محصولات ارگانيک يکي از مهم‌ترين قوانيني اين است که هر محصولي در بازار مي‌خواهد عرضه شود بايد تاييديه معتبري داشته باشد. اين تاييديه نشانگر آن است که مزارع و صنايع غذايي، دام و محصولات بهداشتي تحت کنترل هستند.

مهدي پور با تاکيد بر اين که در مزارع و باغات ارگانيک ورود مواد شيميايي و سنتتيک (کودهاي شيميايي، سموم شيميايي) ممنوع است و با مديريت خاص بايد نيازهاي گياه مرتفع شود تصريح کرد: از زماني که توليدکننده تصميم به توليد ارگانيک مي‌گيرد بايد دوره گذار را تحت نظر طي کند.

وي افزود: بعد از سپري شدن اين دوره براي محصول، مزرعه گواهي ارگانيک دريافت مي‌کند که اين گواهي ارگانيک هم مي‌تواند بر مبناي استانداردهاي ملي کشور (11000ISO) هم بر پايه استاندارهاي بين‌المللي معتبر مثل استاندارد (اتحاديه اروپا) باشند.

دبير انجمن ارگانيک ايران بابيان اينکه تنها سازمان‌هايي اجازه بازرسي و صدور گواهي دارند که صلاحيت رسمي داشته و با اصول و قواعد آشنا باشند گفت: ارگانيک‌ها بيش از 40 سال در دنيا راه افتاده‌اند و سازمان‌هاي بازرسي قدرتمندي را تشکيل داده‌اند، در کشور ما هم چند سالي هست که شرکت‌هاي بازرسي ايجادشده‌اند که فرآيند بازرسي را در جريان توليد ارگانيک‌ها دنبال مي‌کنند.

 

بايد در توليد محصولات کشاورزي و صنايع غذايي عميق‌تر و دورانديش‌تر باشيم

وي در خصوص نگاه وزارت بهداشت به اين نوع کالاها و برنامه‌هايي که در جريان فاز دوم طرح سلامت به‌منظور پيشگيري از بيماري‌ها و توليد محصولات سلامت‌محور در نظر دارد، گفت: تغيير نگرش در توليد محصولات صنعتي ضروري است. بايد در توليد محصولات کشاورزي و صنايع غذايي عميق‌تر و دورانديش‌تر باشيم.

دبير انجمن ارگانيک ايران استفاده از اين نوع محصولات را به‌نوعي پيشگيري از بيماري دانست و گفت: بهتر است ته خط نايستيم و براي سلامت بيمارستان نسازيم و به فکر پيشگيري باشيم.

مهدي پور ادامه داد: با تغيير نگرش مي‌توان کشور را به سمت توليد محصولات باکيفيت‌تر حرکت داد تا بتوانيم امانت سلامت و محيط‌زيست سالم را به نسل‌هاي بعد بدهيم، زمين خاک و آب‌وهوا امانت است.

مهدي پور بابيان اينکه مزارع و باغات و واحدهاي توليدي ارگانيک در کشور فعال‌اند يادآور شد: دو سالي از تشکيل گروه محصولات آرايشي و بهداشتي گذشته است، اما بايد با سرعت بيشتري باغات و مزارع ارگانيک را افزايش دهيم.

وي از توليد محصولاتي از قبيل چاي، انار، پسته، گوجه‌فرنگي رب گوجه، گل محمدي، گلاب، گوشت گوسفندي، عسل، کيوي، پرتقال، نارنگي، خرما، شيره خرما، روغن‌زيتون، زعفران، گندم، جو کل زا، برنج ارگانيک در کشور خبر داد و گفت: برخي اقلام مانند ماکاروني، شکلات، روغن‌زيتون، غذاي کودک و... به کشور وارد مي‌شود، علاوه بر اين براي توليد روغن و لبنيات ارگانيک در حال برنامه‌ريزي هستيم و احتمالا تا دو ماه آينده در بازار عرضه مي‌شود. 

 

منبع: خبرگزاری موج

 


نظرات کاربران