۱۵:۴۷ - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیو کالا ( خبرنامه ارگانیک )

خبر ها  

تماس با ما  

صفحه اصلی / محتوای خبر /

روغن آلوئه ورا

تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۰۸/۳۰

روغن آلوئه ورا - خبرنامه بیوکالا - www.biokala.ir

روغن آلوئه ورا چیست؟

روغن آلوئه به خودی خود روغنی خالص و واقعی نبوده واز ترکیب گیاه آلوئهورا با یک روغن چرب بدست می‌آید. این روغن گیاهی اساساً حاوی خواص آلوئه می‌باشد که روغن از آن گرفته شده‌است. بااین حال، از آن‌جا که با یک روغن ترکیب شده است ممکن است خواص مغذی آن کاهش یافته یا تقویت شوند. اکثر خواص آلوئه‌ورا از برگ‌های گوشتی و آب نگهدار آن ناشی می‌شود که ژل غنی شده با مواد مغذی از عصاره‌ی آن‌ها گرفته می‌شود. معمولا روغن از همین برگ ها یا ژل تهیه می‌گردد. 

آلوئه ورا گیاهی چندساله است که در محیط‌های گرم و خشک می‌روید و به ویژه در آفریقای شمالی، جزایر قناری، مناطق مدیترانه‌ای، استرالیا و برخی مناطق آمریکا یافت می‌شود.  

سوابق تاریخی حاکی از این است که آلوئه‌ورا از عناصر مهم طب گیاهی بوده است. بعنوان مثال، در پاپیروس ابرس مصر باستان (پاپیروسی با محتوای پزشکی گیاهی در 1550 سال قبل از میلاد مسیح) و دوماتریا مدیکا نوشته‌ی دیوسکورید توصیه کرده‌اند از آلوئهورا استفاده شود. در مصر باستان این گیاه را در درمان عفونت‌ها، بثورات و سوختگی ارزشمند می‌دانستند و از آن به عنوان گیاه جاودانگی یاد می‌کردند. 

سایر تمدن ها نظیر اعراب، یونانیان و اسپانیایی‌ها از آن برای کاهش تعرق و از بین بردن بوی بدن استفاده می‌کردند. مبلغان دینی اسپانیایی اغلب برای درمان بیماری ها آلوئه‌ورا با خود داشتند. 

کاربردهای روغن آلوئه‌ورا

آلوئهورا به طور معمول در صنعت نوشیدنی، مواد غذایی و آرایشی استفاده میگردد. این گیاه بطور گسترده در محصولات مراقبت‌های شخصی از قبیل روغن لب، لوسیون ها و سایر مراقبت‌های پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته گیاه آلوئه‌ورا به خودی خود نیز عاملی معروف در مراقبت‌های پوستی به شمار می‌رود. برخی آن را بعنوان ژل برای تسکین خارش، التیام زخم‌ها و مرطوب کننده استفاده می‌کنند. 

سایر کاربردهای روغن آلوئه‌ورا عبارتند از:

• روغن ماساژ: بخاطر قدرت تسکین درد و التهاب آن

• روغن آروماتراپی: آروماتراپیست‌ها اغلب روغن آلوئه‌ورا را با دیگر روغن‌های حامل ترکیب کرده و از آن در موارد درمانی و جوان کنندگی استفاده می‌کنند. 

• محصولی برای مراقب از موها: روغن آلوئه‌ورا را می‌توان بعنوان نرم‌کننده برای درمان خشکی پوست و شوره سر استفاده کرد.

• درمان نیش حشرات: روغن آلوئه‌ورا در درمان ورم و التهاب ناشی از نیش حشراتی چون زنبور نیز کاربرد دارد.

• محصولی برای مراقبت از دندانها. مواد مغذی موجود در آلوئه‌ورا به درمان بیماری پریودنتال کمک می‌کند. استفاده از این روغن به عنوان روغن ماساژ دندان ها و لثه ها در کاهش خطر ابتلا به پوسیدگی، پلاک، و حتی التهاب لثه مفید است.

ترکیب روغن آلوئه

بسیاری از ترکیبات مفید ژل آلوئه‌ورا طی فرایند تولید به روغن آن انتقال می‌یابد. مواد مغذی حاصل از ژل و روغن عبارتند از:

• ویتامین C, A  (بتا-کاروتن)، E (آلفا-توکورفرول)، B1، B2 و B6 (اسید فولیک و کولین)

• مواد معدنی. گیاه آلوئه‌ورا مواد مغذی خاک را جذب می‌کند. از این رو حاوی آهن، مس، منیزیم، کلسیم، سدیم و پتاسیم می‌باشد. 

• اسیدهای آمینه. 20 نوع اسید آمینه و 7 اسید آمینه از میان 8 اسید آمینه اساسی در روغن آلوئه‌ورا  موجود می‌باشد. 

• آنتراشینون (آنتراکینون) هایی از قبیل امودین، آلوئین، و استر سینامیک اسید که اثرات ضدویروسیشان به اثبات رسیده است. 

• ترکیبات لیپید از قبیل اسید آراشیدونیک، اسید گاما لینولئیک، و دیگر فیتوسترولها.

• پلی ساکاریدها، که مولکول های کربوهیدرات با خواصی مفید می‌باشند و در درمان تومورها و سرطان، دیابت، و عملکرد ایمنی بدن نقش دارند.

 مزایای روغن آلوئه

از آنجا که روغن آلوئه حاوی خواص بهداشتی گیاه اصلی آلوئه‌ورا است دارای خواص ضد التهاب، ضد باکتری، ضد ویروسی، ضد قارچی، آنتی اکسیدان، و قابض است.

مشابه ژل آلوئه‌ورا، روغن آلوئه موجب سلامت پوست میشود و به واسطه خواص آنتی اکسیدانی به بهبود سریع آفتاب سوختگی کمک می‌کند. استفاده از آلوئه‌ورا برای درمان بریدگی‌ها و زخم‌های کوچک نیز توصیه می‌شود. 

روغن آلوئه‌ورا جایگزین خوبی برای مرطوب کننده‌های شیمیایی است. آنتی اکسیدان‌های آلوئه‌ورا از جمله بتا-کاروتن و ویتامین C و E پوست شما را سفت و نرم می‌کنند و از ظاهر شدن چین و چروک وآثار کشش جلوگیری می‌کند. 

"آلوئه‌ورا به واسطه قدرت کاهش التهابات پوستی، تاول و خارش با آکنه نیز مبارزه می‌کند."

 امروزه، از آلوئه‌ورا  در درمان مشکلات پوستی  مانند پسوریازیس، اگزما و راش (بثورات موقتی بر روی پوست که معمولاً با سرخی یا خارش همراه است) استفاده می‌شود. طبیعت آرامش بخش آن باعث می‌شود برای درمان و تسکین درد ناشی از هرپس (تب‌خال) و زونا مناسب باشد.

آلوئه‌ورا در مراقبت از مو نیز عاملی کارامد به شمار می‌رود. گذشته از درمان خشکی و شوره سر، این گیاه می‌تواند رشد موها را تحریک و ریشه آن را محکم کند. روغن آلوئه‌ورا در ترکیب با روغن درخت چای برای درمان قارچ سر مفید است.  

افراد مبتلا به آرتروز می‌توانند از آلوئه‌ورا بعنوان مسکن استفاده کنند. استعمال موضعی آن روی مفاصل به کاهش التهاب آن‌ها کمک می‌کند. خوردن عصاره آلوئه‌ورا نیز همین مزیت را دارد و علاوه بر آن موجب کاهش قندخون و کلسترول می‌شود؛ از این رو برای افراد مبتلا به دیابت مفید است. 

مطالعات بسیاری نیز ارتباط آلوئه‌ورا را با درمان سرطان و پیشگیری از آن اثبات کرده‌اند. در یک تحقیق حیوانی نشان داده شد که استعمال ژل آلوئه‌ورا روی پوست به طور معناداری پیشرفت سرطان پوست را کاهش می‌دهد. یافته‌های دیگری نیز نشان داده‌اند که آلوئه‌ورا تولید ملانین و دیگر مواد محافظتی که به محافظت از پوست در برابر اشعه و رشد سلول‌های تومور کمک می‌کنند را تحریک می‌کند. 

 طرز تهیه روغن آلوئه:

روغن آلوئه‌ورا از طریق فرایند استخراج خیساندن تولید می‌شود. بدین ترتیب که گیاه در یک روغن حامل با درجه حرارت بالا خیسانده می‌شود. هنگامی که غشای سلولی گیاه گسیخته شد، روغن داغ مواد مغذی و اسانس آن را جذب می‌کند. سپس ترکیب حاصل را از صافی عبور می‌دهند تا بقایای گیاه از آن جدا شود. 

در مورد آلوئه‌ورا ، برگ‌ها و ساقه‌های آن که حاوی ژل آلوئه هستند خیسانده می‌شوند. این محصول شبیه روغن موجود در روغن دیگر بوده و آلوئه‌ورای خالص نیست. بااین حال این روغن اساسی به اندازه ی همتای ژلی خود مفید است. از مزایای روغن آلوئه‌ورا نسبت به ژل آن می‌توان به طولانی تر بودن تاریخ مصرف آن بین 8 تا 10 ماه اشاره کرد.

خوشبختانه، می‌توان روغن آلوئه‌ورا را در منزل تهیه نمود. در اینجا طرز تهیه‌ی روغن ماساژ آلوئه‌ورا برگرفته از “We Love Aloe” آورده شده است:

مواد و لوازمی که شما برای تهیه روغن آلوئه نیاز دارید:

• نصف پیمانه ژل آلوئه‌ورا (که از گیاه آن گرفته شده یا از فروشگاههای مواد غذایی بهداشتی خریداری شده است)

• نصف پیمانه روغن نارگیل

• 2 تا 3 قطره روغن اساسی به انتخاب خودتان

• یک کاسه

• یک قابلمه

• اجاق گاز

طرز تهیه: 

1. ژل آلوئه‌ورا (اگر از برگ تازه آلوئه‌ورا تازه استفاده می‌کنید، ژل را به طور کامل استخراج کنید) را در کاسه با روغن نارگیل به نسبت مساوی مخلوط کنید. 

2. 2 تا 3 قطره از یک روغن اساسی به ترکیب فوق اضافه کرده و خوب بهم بزنید. افزودن روغن اساسی به روغن ماساژ رایحهای خوشایند میبخشد که موجب آرامش روحی شده و بر خواص آن برای سلامتی میافزاید (میزان این تأثیر بسته به روغن اساسی مورد استفاده متغیر است) . روغن‌های پیشنهادی شامل روغن رز، یاسمن، نعناع، و یا حتی روغن اساسی مرکبات می‌شوند. روغن اساسی (یا دو روغن) اضافه شده، خواص دارویی آلوئه‌ورا را تکمیل و به حداکثر می‌رساند. 

3. ترکیب فوق را به مدت 10 دقیقه در قابلمه ای روی اجاق با دمای پایین حرارت دهید. 

4. بگذارید روغن آلوئه سرد شود. 

5. وقتی روغن سرد شد می‌توانید از آن استفاده کنید. برای مرطوب کردن پوست یا تسکین درد روغن را روی بدن، بازوها، پاها، کمر یا سینه خود بمالید. 

6. روغن باید تقریبا به مدت 2 هفته در جای خنک و خشک نگهداری شود. همچنین می‌توان به منظور طولانی ترشدن  خواص دارویی و حفظ محتوای روغن، آنرا در یخچال نگهداری کرد.  

روغن آلوئه چگونه عمل می‌کند؟

همانگونه که ذکرشد، روغن آلوئه‌ورا حاوی اکثر خواص مغذی ژل آلوئه‌ورا می باشد. این روغن برای استعمال موضعی بعنوان مرطوب کننده یا روغن ماساژ مناسب است. با استفاده از این روغن بلافاصله پس از دوش‌گرفتن یا حمام، خواص و مزایای آنرا به  حداکثر برسانید. پوست آسیب دیدهی شما میتواند این روغن را به‌طور مؤثر جذب نماید.

همچنین می‌توان روغن آلوئه‌ورا را به محصولات مراقبت‌های شخصی از قبیل صابون، شامپو، روغن لب، خمیردندان و محصولات پوست افزود. آن را با محصولات مختلف آزمایش کنید اما توصیه می‌شود  ابتدا با یک آروماتراپیست حرفه‌ای مشورت کنید. 

آیا روغن آلوئه محصولی مطمئن است؟

اگر می‌خواهید از روغن آلوئه استفاده کنید باید در انتخاب محصول دقیق باشید. بخاطر داشته باشید که پوست شما بسیار جاذب است و هرچیزی که روی آن مالیده شود از جمله مواد شیمیایی و مصنوعی را جذب می‌کند. همواره ارگانیک بودن یا نبودن محصول را چک کنید. بدین ترتیب متوجه خواهید شد که محصول حاوی مواد خطرناک و افزودنی که حین فرایند استخراج به آن افزوده می‌شوند می باشد یا خیر. 

برخی مصرف خوراکی عصاره، ژل و روغن آلوئه‌ورا را بخاطر مزایای گوارشی‌شان توصیه می‌کنند. حتی اگر اثبات شده باشد که این محصولات جهت استفاده ایمن باشند، باز هم باید در خوردن آن‌ها رعایت احتیاط را نموده یا با پزشک مشورت کرد. چون ممکن است در برخی افراد موجب اسهال، تهوع و استفراغ و در موارد نادر نارسایی کلیه شوند. 

محض اطمینان روغن آلوئه‌ورا را نخورید چون روغنی خالص نیست و با یک روغن حامل ترکیب شده است که مناسب مصرف نیست. یا ممکن است در فرآیند ترکیب با روغن حامل ترکیبات خاصی وارد آن شده باشند که در غلظت های بالا روغن را سمی می‌کنند.  

عوارض جانبی روغن آلوئه:

همواره در استفاده از روغن آلوئه احتیاط کنید چون ممکن است در برخی افراد واکنش های آلرژیک به همراه داشته باشد. برای تست واکنش آلرژیک به آلوئه، تست پوست بدهید یا یک قطره از روغن را روی بخش کوچکی از پوستتان بمالید. 

ترکیبات آلوئه‌ورا ممکن است به برخی داروها نظیر مسهل‌ها، داروهای دیابت و دیورتیک (فزون ادراری) واکنش نشان دهند.  اسهال ناشی از این گیاه می‌تواند با کاهش سطح پتاسیم بدن شما بر توانایی برخی از داروها تاثیر بگذارد.

مشابه دیگر روغن های گیاهی، قبل از استفاده از روغن آلوئه‌ورا بخصوص اگر در دوران شیردهی، بارداری یا مصرف دارو هستید با یک آروماتراپیست مجرب مشورت کنید.

 

منبع: دکتر مرکولا --- ترجمه شده در واحد ترجمه بیوکالا 


نظرات کاربران