۱۵:۵۰ - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیو کالا ( خبرنامه ارگانیک )

خبر ها  

تماس با ما  

اخبار مرتبط

یون‌های منفی و مثبت چگونه روی سلامت ما تاثیر می‌گذارند؟ ماسک‌هایی برای درمان آفتاب سوختگی احتمال نجات بیماران با پوست رنگی که به سرطان پوست دچار شده‌اند کم می‌باشد کدام ضد آفتاب برای ما مناسب‌تر است؟ وجود پارابن در بافت های چهل زن مبتلا به سرطان پستان نكات مهم برای انتخاب خميردندان مناسب از خشکی پوست در زمستان رنج می برید؟ در اینجا ما شما را راهنمایی می‌کنیم پارابن‌های سمی نهفته در محصولات حمام 7 چیزی که هرگز نباید در سینما به آنها دست بزنید! ارتباط کمبود ویتامین D با ناتوانی جنسی گیاه دارچین تقویت کننده قوای جنسی است نقش تغذیه در افسردگی درمان کبد چرب را با این 8 خوردنی سریعتر کنید! برای مقابله با عوارض آلودگی هوا چه بخوریم؟ مواد غذایی ارگانیک واقعا سالم تر هستند! تصفیه هوا با گیاهان خانگی چرا باید از محصولات ارگانیک استفاده کرد؟ غذاهایی که هوش کودکتان را تقویت می‌کنند هشدار در مورد خوردن سیر چینیِ شیمیایی 9 ماده غذایی برای درخشندگی پوست بهینه‌سازی سطوح ویتامین D از سرطان، بیماری قلبی و غیره می‌تواند پیشگیری کند. 8  محصول سمی که نباید به خانه بیاورید + جایگزین های طبیعی

صفحه اصلی / محتوای خبر /

هفت نشانه‌ی کمبود ویتامین D

تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۰۹/۰۱

ویتامین

 

 

به طرز شگفت آوری، کمبود ویتامین D در آمریکا شایع است، این در حالی است که بسیاری از آمریکاییها به اشتباه بر این باورند که چون موادغذایی غنی شده با ویتامین D (مثل شیر) مصرف می‌کنند در معرض خطر نیستند.

در واقع مواد غذایی بسیار کمی بطور طبیعی حاوی سطوح درمانی ویتامین D می‌باشند و حتی مواد غذایی غنی شده نیز حاوی مقدار ویتامین D لازم برای تأمین نیازهای سلامت شما نیستند.

ویتامین D، برخلاف اسمش، ویتامینی عادی نیست؛ بلکه در واقع هورمونی استروئیدی است که عمدتاً از طریق قرار گرفتن در معرض نور خورشید جذب می‌شود تا از راه رژیم غذایی.

شیوع کمبود ویتامین D

قبل از سال 2000، احتمال کمبود ویتامین D تنها توجه عده ی معدودی از پزشکان را به خود جلب کرده بود.  

اما با ارزان شدن تکنولوژی های لازم برای اندازه گیری ویتامین D و قابل دسترس شدن آنها در مقیاس گسترده، مطالعات بیشتری انجام گرفتند که نتایج آنها مؤید این بودند که  کمبود ویتامین D کاملاً شایع است. بعنوان مثال، به گفته ی یکی از محققان برجسته ی ویتامین D، دکتر مایکل هالیک:

• به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) 32 درصد از کودکان و بزرگسالان در آمریکا به کمبود ویتامین D مبتلا هستند و از آنجا که سطوح مصرفی ویتامین D آنها با سلامت بهینه سازگار نیست این بسیارکم برآورد شده است.

• طبق نتایج تحقیق مرکزآزمایش مواد موادغذایی و سلامت ملی، 50 درصد از کودکان در رده سنی 1-5 سال و هفتاد درصد شش تا دوازده ساله به کمبود یا ناکافی بودن ویتامین D مبتلا هستند.  

• محققانی چون دکتر هالیک برآورد کرده اند که 50 درصد از کل جمعیت در معرض خطر کمبود و ناکافی بودن ویتامین D قرار دارند.

همچنین محققان خاطرنشان کرده اند که کمبود ویتامین D در همه رده های سنی بزرگسالانی که از ضدآفتاب استفاده می‌کنند (که از تولید ویتامین D جلوگیری می‌کند) یا فعالیت های خود در فضای باز را محدود می‌کنند شایع است. افرادی با پوست های رنگیزه دار  (از قبیل کسانی که اجدادشان اهل آفریقا، خاورمیانه یا هند هستند) نیز مشابه بزرگسالان در معرض خطر هستند.

برآورد شده است که بالغ بر 95 درصد از شهروندان آمریکایی نه تنها بخاطر اینکه زمان زیادی را درفضای بسته بسر می برند بلکه به این دلیل که ویتامین D کمتری به واسطه نورخورشید در بدن آنها تولید می شود (در بدن یک فرد بالای هفتادسال در مقایسه با یک شخص جوانتر که به یک اندازه در معرض نورخورشید قرار گرفته اند حدودا 30 درصد ویتامین D کمتری تولید میشود) به کمبود ویتامین D مبتلا هستند.

هفت نشانه ی کمبود ویتامین D

تنها راه اطمینان از کمبود ویتامین D آزمایش خون است. بااین حال، برخی علائم و نشانه ها هستند که از طریق آنها نیز می‌توان به این عارضه پی برد. در صورتی که هریک از این نشانهها را دارید هرچه سریعتر آزمایش ویتامین D بدهید.

1 - پوستتان تیره است

آمریکایی آفریقاییها (سیاه‌پوستان) بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار دارند، چون افرادی که پوست تیره‌ای دارند باید ده برابر کسانی که پوستشان روشن است در معرض نورخورشید قرار بگیرند تا همان اندازه ویتامین D در بدنشان تولید شود.   

به گفته‌ی دکتر هالیک، رنگ دانه‌ی پوست مثل یک ضدآفتاب طبیعی عمل می‌کند، از این رو، هرچه رنگ دانه‌های پوست بیشتر باشند می بایست زمان بیشتری را در معرض نور خورشید گذراند تا مقدار مناسبی ویتامین D در بدن تولید شود.

2 - احساس می‌کنید پوستتان کبود شده است

سروتونین، یکی از هورمون‌های مغزی که باعث بهتر شدن حالات روحی می‌شود، با قرار گرفتن در معرض نور درخشان و آفتابی افزایش و با نور کم شدن نور خورشید کاهش می‌یابد. در سال 2006، دانشمندان تأثیرات ویتامین D را بر سلامت روانی 80 بیمار بزرگسال مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند که افرادی که سطوح ویتامین D آنها از همه کمتر بود 11 برابر دیگران در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند.

3-  50 ساله یا 50 سال به بالا هستید

همانطور که ذکرشد، با افزایش سن، پوست با قرار گرفتن در معرض همان مقدار نورخورشید ویتامین D کمتری تولید می‌کند. بطور همزمان، از کارایی کلیه‌ها در تبدیل ویتامین D به شکلی قابل استفاده برای بدن کاسته شده و افراد در سنین بالا زمان بیشتری را در فضای بسته بسر می برند (این یعنی کاهش قرارگرفتن در معرض خورشید و بالطبع کاهش ویتامین D).

4 - اضافه وزن دارید یا چاق هستید (یا عضله ای هستید)

ویتامین D ویتامینی شبه-هورمونی و محلول در چربی است، این یعنی چربی بدن مانند گودالی آن را جمع آوری می‌کند. اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید احتمالاً بدنتان نسبت به افراد لاغرتر ویتامین D بیشتری نیاز دارد، این نکته درمورد افرادی که عضله‌ای هستند نیز صدق می‌کند.

5 - استخوانهایتان درد می‌کند

به گفته ی دکتر هالیک، بسیاری از افرادی که بخاطر استخوان درد همراه با خستگی به پزشک مراجعه می‌کنند نهایتاً به غلط تشخیص داده می شود که مبتلا به فیبرومیالژی یا سندروم خستگی مزمن هستند.

"بسیاری از این نشانه ها نشانه های کلاسیک کمبود ویتامین D استئومالاسی هستند که با نوعی از کمبود ویتامین D که موجب پوکی استخوان در بزرگسالان می شود فرق دارد. واقعیت این است که کمبود ویتامین D موجب نقص در قراردادن کلسیم در ماتریس کلاژن در اسکلت می‌شود و در نتیجه استخوان درد می‌گیرید.

6 - تعرق سر

به گفته‌ی دکتر هالیک، یکی از اولین نشانه‌های کلاسیک کمبود ویتامین D تعرق سر می باشد. در واقع، پزشکان به همین دلیل درباره‌ی تعرق سر نوزادان از مادران سوال می‌کنند. از تعرق بیش از حد ناشی از تحریک پذیری عصبی-عضلانی در نوزادان هنوز هم بعنوان یکی از علائم شایع کمبود ویتامین D یاد می‌شود.

7 -  مشکل روده دارید

به خاطر داشته باشید که ویتامین D از ویتامینهای محلول در چربی است؛ این یعنی اگر وضعیت دستگاه گوارش شما طوری است که روی قدرت جذب چربی شما تأثیر می‌گذارد ویتامین‌های محلول در چربی از قبیل ویتامین D کمتر در بدن شما جذب می‌شود. این وضعیت‌های نامطلوب مربوط به روده شامل بیماری کرون (یک بیماری التهابی روده)، حساسیت گلوتن سلیاک و غیرسلیاک و بیماری التهاب روده می‌شود.

 


نظرات کاربران