۱۵:۵۰ - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیو کالا ( خبرنامه ارگانیک )

خبر ها  

تماس با ما  

صفحه اصلی / محتوای خبر /

روغن گل شمعدانی

تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۰۹/۲۶

روغن گل شمعدانی
اضطراب یکی از مشکلات رایج در بین آمریکایی هاست و معمولا داروهایی نظیر بنزودیازپین برای درمان آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این داروها نه تنها ممکن است موجب انزوا شوند، بلکه مشکلات بسیاری برای سلامت فرد ایجاد می‌کنند که شامل از دست دادن حافظه، شکستگی لگن، و اختلال حواس و بالطبع تنش‌ها و هزینه های غیر ضروری می شود.

روغن شمعدانی - خبرنامه بیوکالا - www.biokala.ir
بجای این داروها، می‌توان با روش‌های طبیعی مدیریت استرس از قبیل تکنیک آزادی هیجانی (EFT) به علت ریشه‌ای اضطراب پرداخت. روش دیگری که ارزش امتحان کردن را دارد آروماتراپی (رایحه درمانی) است. تحقیقات نشان می‌دهند که درمان استرس با روغنهای اساسی مؤثر است و در عین حال با ریسک کمتری همراه می‌باشد. اگر می‌خواهید این روش را امتحان کنید، می‌توانید با روغن گل شمعدانی آغاز نمایید.

روغن گل شمعدانی چیست؟
گل شمعدانی بوته چندساله است با گل های صورتی کوچک و برگهای نقطه نقطه که بومی آفریقای جنوبی است. ازمیان گونههای بسیار این گیاه، پلارگونیوم گراوئولنس (شمعدانی عطری) منبع روغن اساسی (اسانس) است. این روغن در آروماتراپی کاربرد گسترده دارد و حاوی ترکیبات مفید بسیاری می باشد.
از آنجا که روغن گل شمعدانی و روغن اساسی رز خواص درمانی مشترکی دارند اغلب مورد مقایسه قرار می‌گیرند. درواقع، روغن گل شمعدانی، با قیمت کمتر، می‌تواند جایگزین روغن رز باشد.
بسته به محل کشت گل شمعدانی، گونه‌های بسیاری از روغن آن موجود می‌باشند. باکیفیت‌ترین و گران‌ترین نوع آن در جزیره ریونیون فرانسه با نام روغن اساسی بوربون تولید می‌شود .
کاربردهای روغن گل شمعدانی
در آروماتراپی، روغن گل شمعدانی برای درمان آکنه، گلودرد، اضطراب، افسردگی و بی‌خوابی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بخاطر بوی معطر آن و تأثیر مفید آن بر قاعدگی و یائسگی، کاربران این روغن را عمدتاً زنان تشکیل می‌دهند. این روغن اساسی موجب بهترشدن حالت روحی، کاهش خستگی و تقویت سلامت روحی نیز شود.
روغن گل شمعدانی می‌تواند درد و التهاب را نیز کاهش دهد. خواص ضد عفونی کننده آن می‌توانند بهبود زخم ها را تسریع کند و بسیاری از مشکلات پوستی مانند سوختگی، سرمازدگی، عفونت‌های قارچی، قارچ انگشتان پا، و اگزما را درمان کنند. همورئید نیز می‌تواند با این روغن درمان شود .
کسانی که دائما درسفر هستند می‌توانند از این روغن بعنوان دافع طبیعی حشرات استفاده کنند. استعمال موضعی آن نیز جای نیش حشرات را درمان و خارش پوست را متوقف می‌سازد. همچنین می‌توان از آن بعنوان روغن ماساژ برای از بین بردن استرس و درد عضلات استفاده کرد.
سایر کاربردهای روغن گل شمعدانی عبارتند از:
• مصرف خوراکی: روغن گل شمعدانی را می‌توان به محصولات پخته شده، لبنیات یخ زده، نوشیدنی‌ها ، و آب نبات اضافه کرد. بااین حال من اکیداً توصیه می‌کنم برای حفظ سلامت خود ازمصرف این محصولات فرآوری شده اجتناب کنید.
• به عنوان عطر: روغن گل شمعدانی برای ایجاد رایحه رز مصنوعی در عطرها و مواد آرایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ترکیب روغن گل شمعدانی
روغن گل شمعدانی تقریبا حاوی 67 ترکیب است. مهمترین عناصر روغن گل شمعدانی عبارتند از: سیترونلول (26.7 %) و ژرانیول (13.4%). سایر عناصر اصلی آن عبارتند از: نرول (8.7%)، فرمت سیترونلیل (7.1%)، ایزومنتون (6.3%)، لینالول (5.2%)
مزایای روغن گل شمعدانی
روغن اسانسی گل شمعدانی به واسطه‌ی کاربردهایش به عنوان قابض، هموستازی (قطع خونریزی)، التیام بخش، ادرار آور، و بسیاری کابردهای دیگر مزایای بسیاری برای سلامت دارد. در اینجا برخی از نقش های آن در سلامت روحی و جسمی آورده شده است:
• به خاطر خاصیت قابض آن، این روغن موجب انقباض لثه‌ها، عضلات، روده، پوست، رگ‌های خونی و بافتها می‌شود . همچنین مانع بروز مشکلات پوستی نظیر افتادگی و چین و چروک می‌شود و ظاهر ماهیچه‌ها را سفت و حجیم می‌کند.
• دارای خواص آنتی باکتریال، آنتی‌اکسیدانی و ضدقارچ می باشد. از این رو از گونه‌های باکتریال Brevibacterium linens و Yersinia enterolitica و گونه‌های قارچی Aspergillus niger و عفونت های باکتریال پیشگیری می‌کند.
• جای اسکارها و لکه های سیاه را با بهبود گردش خون زیرپوست و تحریک توزیع یکسان ملانین از بین می برد.
• با تحریک انعقادخون التیام زخم ها را تسریع می‌کند که این نیز به نوبه خود مانع رسیدن سموم از زخم های باز به جریان خون می‌شود .
• با افزایش میزان ادرار، به سم زدایی بدن کمک می‌کند. به موجب این فرآیند، نه تنها سموم بدن دفع می شوند بلکه عملکرد دستگاه گوارش نیز بهبود می‌یابد و گازهای اضافی روده مهار می شوند.
• به واسطه ی بوی معطرش، می‌توان از آن بعنوان دئودورانت استفاده کرد. همچنین بخاطر دارا بودن خواص آنتی باکتریال، بوی بد بدن را رفع می‌کند.
طرز تهیه‌ی روغن گل شمعدانی
روغن اساسی گل شمعدانی از طریق تقطیر بخار ساقه‌ها و برگ‌های گیاه استخراج می‌شود . اگرروغن از برگ‌های سبز و جوان گرفته شود بوی لیمو می‌دهد. اما اگر برگ ها پیر شده و تغییر رنگ داده باشند روغن بوی تند رز می‌دهد.
گرچه روغن گل شمعدانی در فروشگاهها موجود است اما می‌توان آنرا در منزل نیز تهیه نمود. چندین طرز تهیه در سایت‌های مختلف ذکر شده است، طرز تهیه‌ی زیر از سایت eHow.com گرفته شده است:

موادلازم:
• برگ‌های گل شمعدانی
• هاون و دسته‌ی آن
• یک روغن حامل نظیر جوجوبا
• شیشه ی بزرگ سر دار
• شیشهها یا بطریهای کوچک سر دار
• صافی
• تور
طرز تهیه:
• برگ های گل شمعدانی را از آن جدا کنید (هرچه مقدار برگ ها بیشتر باشد روغن بیشتری گرفته می‌شود )
• آفات، خاک و دیگر زباله های برگ ها را با شستن آنها با آب سرد از بین ببرید.
• برگ ها را به آرامی با یک تکه پارچه یا دستمال کاغذی خشک کنید.
• بااستفاده از هاون و دسته آن برگ ا را خرد کنید طوری که کاملا له و خمیر شوند. بگذارید برگهای خردشده چندساعت بمانند.
• سپس برگ های له شده را داخل شیشه بزرگ بریزید. مقداری از روغن حامل را روی آنها بریزید طوری که برگ ها را بپوشاند. سپس سر شیشه را ببندید و آنرا در جای خشک و سرد بگذارید. بگذارید شیشه دو هفته در آن‌جا بماند.
• پس از دو هفته بوی روغن را چک کنید. اگر لازم باشد می‌توانید برگ های له شد‌ی بیشتری را به آن اضافه کنید تا بوی آن تندتر شود و بگذارید یک هفته دیگر همانجا بماند. اما اگر بوی آن خیلی تند است مقداری روغن به آن اضاف کنید تا محصول نهایی رقیق‌تر شود.
• برای نگهداری روغن آن‌را با صافی اندود شده با تور داخل شیشه یا بطری‌های کوچک استریل بریزید. این کار باعث می‌شود خرده برگ ها را از روغن جدا شوند. سپس سر بطری ها را ببندید و آنها را در جای خشک و سرد نگهدارید.
روغن گل شمعدانی چگونه عمل می‌کند؟
روشهای متعددی برای استفاده از روغن گل شمعدانی وجود دارند. استنشاق یکی از راههای آن است. چند قطره روغن را روی تکه‌ای پارچه بریزید یا از دیفیوزر آروماتراپی استفاده کنید. بدین ترتیب پیام‌هایی به سیستم لیمبیک که مسئول کنترل هیجانات بوده و بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد ارسال می‌شود . استنشاق روغن گل شمعدانی برضربان قلب، سطح استرس، تنفس، فشار خون، و سیستم ایمنی بدن نیز تأثیر می‌گذارد.
به جز استنشاق راه‌های دیگری نیز برای استفاده از این روغن وجود دارند:
• اگر این روغن را مشابه دیگر مواد ضدعفونی کننده روی زخم‌ها و بریدگی‌ها استفاده کنید معجزه می‌کند. حتماً آنرا با گاز پانسمان بپوشانید.
• افزودن یک قطره روغن به یک شیشه کوچک کرم سرد یا یک قاشق چای خوری روغن جوانه گندم نیز در درمان بواسیر مفید است.
• برای درمان قارچ انگشتان پا، حدود پنج قطره روغن اساسی باید با یک پاشویه‌ی متشکل از آب گرم و نمک دریا ترکیب شود. این ترکیب باید در یک بطری تیره رنگ نگهداری و صبح و شب روی پا مالیده شود.
آیا روغن گل شمعدانی مطمئن است؟
"نباید روغن گل شمعدانی را مستقیم بعنوان روغن ماساژ استفاده کرد یا به وان حمام اضافه نمود." بلکه باید ابتدا آنرا با یک روغن حامل نظیر جوجوبا، زیتون یا بادام شیرین رقیق کرد. روغن گل شمعدانی نسبتاً مطمئن بوده و به عنوان محرک و مسکن مغز عمل می‌کند. بااین حال در افرادی که دچار حساسیت‌های پوستی هستند ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد.
از آن‌جا که در حال حاضر تحقیقاتی درزمینه اطمینان از روغن گل شمعدانی در زنان باردار دردست نیست، زنان باردار و شیرده باید در استفاده از این روغن و سایر روغن ‌های اساسی احتیاط کنند. چون کودکان و نوزادان پوست حساسی دارند نباید این روغن را برای آن‌ها استفاده کرد. همچنین والدین نیز باید از این روغن نزدیکِ بینی کودکان استفاده نکنند چون مواردی از مسمومیت‌ها و حتی مرگ کودکان در این زمینه گزارش شده‌اند.
عوارض جانبی روغن گل شمعدانی
از آنجا که روغن گل شمعدانی غیرمحرک، غیرحساسیت زا و غیرسمی است عوارض جانبی ایجاد نمی‌کند. بااین حال ممکن است در برخی افراد با آلرژی و حساسیت همراه باشد. اگر دنبال روغن‌های اساسی هستید که دارای خواص درمانی مشابه روغن گل شمعدانی هستند، روغن اسطوخودوس، روغن پرتقال، روغن لیمو، و روغن گل یاس گزینه هایی خوبی هستند.
برای اطمینان قبل از هرگونه مصرف درمانی روغن های اسانسی با پزشک معالج خود مشورت کنید.


منبع: دکتر مرکولا --- ترجمه شده در واحد ترجمه بیوکالا


نظرات کاربران