۱۵:۴۹ - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیو کالا ( خبرنامه ارگانیک )

خبر ها  

تماس با ما  

اخبار مرتبط

یون‌های منفی و مثبت چگونه روی سلامت ما تاثیر می‌گذارند؟ ماسک‌هایی برای درمان آفتاب سوختگی احتمال نجات بیماران با پوست رنگی که به سرطان پوست دچار شده‌اند کم می‌باشد کدام ضد آفتاب برای ما مناسب‌تر است؟ وجود پارابن در بافت های چهل زن مبتلا به سرطان پستان نكات مهم برای انتخاب خميردندان مناسب از خشکی پوست در زمستان رنج می برید؟ در اینجا ما شما را راهنمایی می‌کنیم پارابن‌های سمی نهفته در محصولات حمام 7 چیزی که هرگز نباید در سینما به آنها دست بزنید! ارتباط کمبود ویتامین D با ناتوانی جنسی گیاه دارچین تقویت کننده قوای جنسی است نقش تغذیه در افسردگی درمان کبد چرب را با این 8 خوردنی سریعتر کنید! برای مقابله با عوارض آلودگی هوا چه بخوریم؟ مواد غذایی ارگانیک واقعا سالم تر هستند! چرا باید از محصولات ارگانیک استفاده کرد؟ غذاهایی که هوش کودکتان را تقویت می‌کنند هشدار در مورد خوردن سیر چینیِ شیمیایی 9 ماده غذایی برای درخشندگی پوست بهینه‌سازی سطوح ویتامین D از سرطان، بیماری قلبی و غیره می‌تواند پیشگیری کند. هفت نشانه‌ی کمبود ویتامین D 8  محصول سمی که نباید به خانه بیاورید + جایگزین های طبیعی

صفحه اصلی / محتوای خبر /

تصفیه هوا با گیاهان خانگی

تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۱۰/۰۸

تصفیه هوا با گیاهان خانگی
حتما پیامک‌های تبلیغاتی انواع وسایل تصفیه هوای خانه به دست شما هم رسیده، اما بعید است پیامک تبلیغاتی چهار گل را دریافت کرده باشید. امسال عید گل‌های خانه را با دیدگاه بهداشتی ـ زیبایی انتخاب کنید تا ضمن داشتن خانه‌ای زیبا، هوای پاک تنفس کنید.
هفت گیاه زنبق، بامبو، آفتابگردان، بگونیا، آلوئه‌ورا، داوودی و آگلونما خاصیت درمانی دارند. این گل‌ها، گیاهان آپارتمانی هستند. بنابراین براحتی می‌توانید آنها را در منزل نگهداری کنید و پرورش دهید. نفس کشیدن این گیاهان باعث تمیز شدن هوای خانه می‌شود و به این ترتیب هوایی که نفس می‌کشید سرشار از سلامت است.
از بین این گیاهان، بامبو به کمترین رسیدگی نیاز دارد، اما بیشترین تأثیر را در حفظ پاکیزگی هوای خانه دارد. زنبق و آفتابگردان هرچند به دو شکل شاخه‌ای و ریشه‌ای وجود دارند، اما نوع ریشه‌ای آن تاثیر بیشتری در تصفیه هوای خانه دارد. به نظر شما هر کدام از این گیاهان چگونه در تصفیه هوای خانه تاثیر می‌گذارند؟

آگلونما، فیلتر هوا

 آگلونما گیاهی برای تصفیه هوا - خبرنامه بیو کالا - www.biokala.ir

این گیاه که رنگ‌های مختلفی اعم از قرمز و طلایی دارد یکی از بهترین گل‌ها برای تصفیه هواست. به دلیل تاثیر بسیار مثبت آگلونما در تصفیه هوای خانه، به آن فیلتر هوا می‌گویند. این گیاه باید در نور کم، رطوبت معمولی خانه و دمای 10 تا 15 درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. بنابراین آگلونما را می‌توانید در همه‌ جای خانه بویژه نقاط کم‌نور و سرد اتاق نگهداری کنید. این گیاه با تقسیم ریشه در بهار قابل تکثیر است.
آلوئه‌ورا، گیاه چندمنظوره

آلوئه ورا - گیاهی برای تصفیه هوای خانگی - خبرنامه بیو کالا - www.biokala.ir

بیشتر ما این گیاه را به عنوان گیاهی برای درمان سوختگی‌ها و حفظ سلامت پوست می‌شناسیم. علاوه بر این که برای رفع مشکلات گوارشی بویژه زخم معده، مصرف آن را توصیه می‌کنند، اما اینها بخشی از ویژگی‌های آلوئه‌وراست. طبق اعلام نظر سازمان ناسا، آلوئه‌ورا یکی از بهترین گیاهان برای تصفیه هوای منزل است. ویژگی این گیاه جذب گازهای سمی موجود در هوای خانه به دلیل برگ‌های گوشتی آن است. هر چه برگ‌های این گیاه گوشتی و پرآب‌تر باشد، تاثیرش در تصفیه هوای منزل بیشتر است. بنابراین بهتر است از انواع بزرگ و پربرگ این گیاه استفاده کنید.
زنبق، جارو برقی هوا

زنبق - گیاهی برای تصفیه هوای خانگی - خبرنامه بیو کالا - www.biokala.ir

این گیاه یکی از گل‌های ویژه فصل بهار است. بنابراین می‌توان این گل را کاشت و به صورت گلدان در خانه نگهداری کرد. به این گیاه جاروبرقی هوا می‌گویند. به این دلیل که ترکیب‌های خطرناکی مانند تری‌کلرواتیلن، فرمالدئید و بنزن را جذب می‌کند. این گیاه در آپارتمان براحتی قابل نگهداری است، چون به نور زیادی نیاز ندارد، اما رطوبت آن باید همیشه تامین باشد. برای داشتن این گیاه کافی است پیاز آن را از گلفروشی‌ها بخرید و آن را داخل گلدان با خاک مرغوب بکارید. نور غیرمستقیم آفتاب فراموش نشود.
بامبو، با قد یک و نیم متری

بامبو - گیاهی برای تصفیه هوای خانگی - خبرنامه بیو کالا - www.biokala.ir

از چند سال پیش، خرید بامبو که زادگاهش کشور چین است، در کشور ما بشدت رایج شد. این گیاه غیر از جنبه تزئینی، خواص درمانی هم دارد؛ ساقه آن می‌تواند بنزن، منواکسیدکربن و کلروفرم را از هوای اطراف دریافت کرده و به این ترتیب هوای خانه را پاک کند. بامبو در فضای آپارتمان تا یک و نیم متر هم قد می‌کشد. این گیاه هیدروفونیک است، یعنی به خاک نیاز ندارد. یکی دیگر از ویژگی‌های بامبو، ایجاد رطوبت در فضای خانه است. بنابراین یکی از بهترین مکان‌ها برای نگهداری آن، اتاق خواب کودکان است. این ویژگی معجزه این گیاه برای لطافت هوای خانه در فصل‌های گرم و خشک سال است. برای قلمه زدن بامبو کافی است آن را از ناحیه گره ساقه‌اش ببرید و داخل ظرف شیشه‌ای بگذارید تا ریشه بدهد.
آفتابگردان، ویژه اتاق خواب

گل آفتاب گردان - گیاهی برای تصفیه هوای خانگی - خبرنامه بیو کالا - www.biokala.ir

گل آفتابگردان همان‌طور که از اسمش پیداست، باید در معرض نور آفتاب رشد کند، اما این گیاه را به‌عنوان گلدان ویژه اتاق خواب معرفی می‌کنند. می‌دانید دلیلش چیست؟ دلیل آن تاثیر مثبت این گیاه در جلوگیری از آسیب نامناسب گرد و غبار در اتاق خواب است. به همین دلیل با این که توصیه می‌کنند اتاق خواب وسایل کمتری داشته باشد تا گرد و خاک در آن ایجاد نشود، اما قرار دادن چند گلدان آفتابگردان، ضمن زیبایی فضای اتاق، باعث تولید اکسیژن بیشتر در فضای خانه می‌شود. البته نوع خاصی از آن به نام Gerbera daisy بیش از همه این ویژگی را دارد. امسال عید فضای اتاق خواب را با چند گلدان آفتابگردان، سالم و زیبا کنید. نگهداری از آن کار سختی نیست و فقط باید گلدان را در معرض نور آفتاب قرار داده و یک روز در میان به آن آب بدهید.
بگونیا، ریه‌ای با پنج رنگ

بگونیا - گیاهی برای تصفیه هوای خانگی - خبرنامه بیو کالا - www.biokala.ir

بگونیا، بیشتر گیاه فصل تابستان است، اما در فصل بهار هم وجود دارد و می‌توان از آن برای تصفیه هوای خانه کمک گرفت. بگونیا پنج رنگ‌ صورتی، سفید، گل‌بهی، زرد و قرمز دارد. این گیاه باید زیر نور مستقیم آفتاب نگهداری شود. بنابراین بهترین مکان برای نگهداری آن پشت پنجره نورگیر خانه است. بگونیا، بنزن موجود در هوا را جذب می‌کند. این ترکیب سمی علاوه بر هوا، در چسب‌های مایع و واکس‌ها هم وجود دارد. این گیاه را باید هر روز آب بدهید و در معرض نور مستقیم خورشید که از پنجره به داخل می‌تابد، قرار دهید.
داوودی، گل روزهای سخت

گل داوودی - گیاهی برای تصفیه هوای خانگی - خبرنامه بیو کالا - www.biokala.ir

این گیاه در طب سنتی چین به‌عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفت. به همین دلیل در چین باستان سطح گسترده‌ای از زمین‌های زراعی این کشور زیرکشت گل داوودی بود. مردم چین ساقه سبز این گیاه را کوبیده و از آن گیاه دارویی یا غذاهای خاصی درست می‌کردند. این گیاه علاوه بر ویژگی‌هایی که به آن اشاره شد، می‌تواند در فضای کاملا بسته و کوچک نیز رشد کرده و آلودگی هوا را جذب کند. یکی از مهم‌ترین اثرات این گیاه، جمع‌آوری آلودگی بنزن است. علاوه بر این که این گیاه می‌تواند بوی نامطلوب ناشی از رنگ، مواد شوینده و... را نیز از بین ببرد. بنابراین اگر خانه را تازه رنگ کرده‌اید حتما چند گلدان داوودی اطراف خانه بگذارید تا بوی نامطلوب رنگ هر چه زودتر از بین برود و خانه با عطر خوب پذیرای مهمانان باشد.

منبع: جام جم آنلاین

 


نظرات کاربران