۱۵:۴۸ - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیو کالا ( خبرنامه ارگانیک )

خبر ها  

تماس با ما  

اخبار مرتبط

یون‌های منفی و مثبت چگونه روی سلامت ما تاثیر می‌گذارند؟ ماسک‌هایی برای درمان آفتاب سوختگی احتمال نجات بیماران با پوست رنگی که به سرطان پوست دچار شده‌اند کم می‌باشد کدام ضد آفتاب برای ما مناسب‌تر است؟ وجود پارابن در بافت های چهل زن مبتلا به سرطان پستان نكات مهم برای انتخاب خميردندان مناسب از خشکی پوست در زمستان رنج می برید؟ در اینجا ما شما را راهنمایی می‌کنیم پارابن‌های سمی نهفته در محصولات حمام 7 چیزی که هرگز نباید در سینما به آنها دست بزنید! ارتباط کمبود ویتامین D با ناتوانی جنسی گیاه دارچین تقویت کننده قوای جنسی است نقش تغذیه در افسردگی درمان کبد چرب را با این 8 خوردنی سریعتر کنید! برای مقابله با عوارض آلودگی هوا چه بخوریم؟ تصفیه هوا با گیاهان خانگی چرا باید از محصولات ارگانیک استفاده کرد؟ غذاهایی که هوش کودکتان را تقویت می‌کنند هشدار در مورد خوردن سیر چینیِ شیمیایی 9 ماده غذایی برای درخشندگی پوست بهینه‌سازی سطوح ویتامین D از سرطان، بیماری قلبی و غیره می‌تواند پیشگیری کند. هفت نشانه‌ی کمبود ویتامین D 8  محصول سمی که نباید به خانه بیاورید + جایگزین های طبیعی

صفحه اصلی / محتوای خبر /

مواد غذایی ارگانیک واقعا سالم تر هستند!

تاریخ درج خبر : ۱۳۹۴/۱۰/۱۰

مواد غذایی ارگانیک واقعا سالم تر هستند!
آیا غذاهای ارگانیک سالم‌تر بوده و ارزش آن را دارند که هزینه های بالاتری صرف آن‌ها شود؟ مباحثات علمی پیرامون این مقوله سالهاست ادامه دارد. به اعتقاد من پاسخ این سوال مشخص است؛ دست کم اگر به این مسأله باور داشته باشید که مواد شیمیایی سمی می‌توانند به سلامتی شما آسیب برسانند، پاسخ این سوال آشکار است.
در سال 2012، رسانه‌ها متاآنالیز انجام شده توسط دانشگاه استنفورد را به طور گسترده ای پوشش دادند و به جز موارد معدودی، رسانه های معمولی آن را به عنوان ابزاری برای زیر سوال بردن ارزش رژیم غذایی ارگانیک بکار گرفتند.
این در حالی بود که در تحلیل مذکور، با بررسی 240 پژوهش در باب مقایسه ی مواد غذایی معمولی و ارگانیک، نتیجه گیری شده بود که غذاهای ارگانیک کمتر آلوده به مواد شیمیایی کشاورزی هستند. در تلاش برای روشن‌ترشدن یافته های سال 2012، گروهی از دانشمندان اروپایی 343 پژوهش منتشر شده در طول چند دهه ی گذشته را مورد ارزیابی قرار دادند.

مزرعه ارگانیک - موادغذایی ارگانیک سالم - خبرنامه بیوکالا - www.biokala.ir
مواد غذایی ارگانیک دارای سطوح بالاتری از آنتی اکسیدان های مهم هستند
مشابه مطالعه ی استنفورد، آزمایشهای بعدی نیز به این نتیجه رسیدند که با این‌که سبزیجات معمولی و ارگانیک اغلب دارای سطوح مشابهی از بسیاری از مواد مغذی هستند، غذاهای ارگانیک پس ماند‌های آفت‌کش کمتری دارند. همچنین به طور متوسط 48 درصد سطح کادمیم (یک فلز سمی و سرطان زا) کمتر دارند، که این نیز از نظر من مزیت آشکاری است.
با این حال یکی از تفاوت‌های کلیدی مواد غذایی معمولی و ارگانیک، محتوای آنتی‌اکسیدان آن‌هاست. با توجه به یافته‌های برجسته، میوه‌ها و سبزیجات ارگانیک به عمل آمده در هر نقطه از جهان در مقایسه با انواع معمولی آن، 18-69 درصد محتوای آنتی اکسیدان بالاتری دارند. به گفته ی پژوهشگران:
"در مطالعات مداخله در رژیم غذایی و مطالعات اپیدمیولوژیک ثابت شده است که بسیاری از این ترکیبات با کاهش خطر بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، بیماری‌های عصبی و انواع خاصی از سرطان ارتباط دارند.
به‌علاوه، فراوانی وقوع پس مانده آفت‌کش در محصولات معمولی چهار برابر محصولات ارگانیک بوده است... تفاوت‌های معناداری نیز در برخی ترکیبات دیگر (مانند مواد معدنی و ویتامین ها) تشخیص داده شده است. "

از آن‌جا که آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند سرعت پیری را از طریق مبارزه با رادیکال‌های آزاد کنترل کنند سهم بسیار مهمی در سلامت بهینه دارند. لذا این واقعیت که غذاهای ارگانیک حاوی سطوح به مراتب بالاتری از آنتی‌اکسیدان‌ها هستند مؤید این است که غذاهای ارگانیک از لحاظ غذایی سالم‌تر می‌باشند؛ به علاوه حاوی سطوح پایین‌تری از آفت کش‌ها نیز هستند.
نویسنده‌ی همکار، چارلز بنبروک خاطرنشان می‌کند که در واقع یکی از دلایل اینکه به شما توصیه به خوردن میوه و سبزیجات بیشتری می‌شود، دریافت آنتی‌اکسیدان بیشتری در رژیم غذایی‌تان است. به گفته‌ی او، "در تأیید محصولات ارگانیک همین بس که بگویم محصولات ارگانیک حاوی مقدار آنتی اکسیدان بیشتری هستند و این مزیت بزرگی است. "
همچنین مطالعات دیگری نیز مؤید این نکته هستند که محصولات ارگانیک به طور کلی حاوی سطوح بالاتری از مواد مغذی هستند. به عنوان مثال، در سال 2010، PLOS ONE مطالعه‌ای را منتشر کرد که وزارت کشاورزی آمریکا آنرا تأمین مالی نموده و در آن نتیجه‌گیری شده بود که توت فرنگی ارگانیک از لحاظ غذایی غنی‌تر از انواع غیرارگانیک آن است.

محصولات ارگانیک - موادغذایی ارگانیک سالم - خبرنامه بیوکالا - www.biokala.ir
محتوای مواد مغذی در محصولات غذایی کاهش چشمگیری داشته است
LA Times خاطرنشان کرده است "هنوز بطور کامل برای دانشمندان محرز نشده است که بدن انسان میتواند آنتی اکسیدان اضافی موجود در غذاهای ارگانیک را جذب و آن‌ها را مصرف کند یا خیر." به نظر من، این نوع استدلال عمق قابل توجه جهالت را نشان می دهد ، اگر نگوییم فریبکاری آشکار!
محتوای مغذی مواد غذایی به طور چشمگیری در سراسر جهان از زمان معرفی کشاورزی مکانیزه در سال 1925 کاهش یافته است. به عنوان مثال، طبق تشریح دکتر آگوست دانینگ، مقام علمی ارشد و شریک موسسه
اکو ارگانیک، همان مقدار آهنی که در سال 1950 باخوردن یک سیب دریافت می کردید، در سال 1998 با خوردن 26 سیب دریافت می کنید.
این یعنی مردم قبل از دهه ی 1950 غذاهایی می خورده اند که " بی جهت" غنی بوده اند؟ یا بیشتر غذاهایشان از نظر میزان مواد مغذی لازم برای بدن، زاید بوده است؟
اینکه بگوییم بدن قادر به جذب مفید مواد مغذی اضافی نیست واقعا احمقانه است!
اینطور نیست که به طور ناگهانی طی شصت سال گذشته مجموعه ای جدید از دستورالعمل های ژنتیکی شکل گرفته باشد که به موجب آن سموم در بدن شما افزایش می یابد و بدن نمی‌داند با آنتی اکسیدان ها چه کند! پس لطفاً گرفتار این یاوه گویی‌ها نشوید.
یکی از دلایلی که مواد غذایی طعم سابق را ندارند نیز همین کاهش محتوای معدنی آن‌هاست. مواد معدنی در واقع ترکیباتی را تشکیل می دهند که به میوه ها یا سبزیجات عطر و طعم می دهند. همه ی این مسائل به سلامت خاکی برمی‌گردد که مواد غذایی در آن رشد کرده است.
خاک سالم حاوی میکروارگانیسم های متنوعی است که مسئول جذب مواد مغذی و سلامت گیاه و ثبات کل اکوسیستم هستند. انجام فعالیت‌های کشاورزی صنعتی در مقیاس گسترده، باعث نابودی میکروب‌های مسئول انتقال این مواد معدنی به گیاهان شده است.
در سال 2009، انجمن پیشرفت علم آمریکا1 ارائه‌ای داشت بر سلامت خاک و تأثیر آن بر کیفیت مواد غذایی، که در آن نتیجه‌گیری شده بود که خاک سالم در واقع منجر به سطوح بالاتری از مواد مغذی در محصولات می‌شود.
مواد شیمیایی کشاورزی با نابود کردن ساکنان میکروبی خاک، سلامت آن را از بین می برند، که این یکی از مسایل عمده‌ی کشاورزی مدرن و از علل تنزل کیفیت مواد غذایی معمولی به شمار می رود.
به گزارش "آمریکای علمی2" در سال 2011:
"مطالعه ی برجستهای در همین زمینه توسط دونالد دیویس و تیم تحقیقاتی‌اش از دانشگاه تگزاس (UT) در بخش شیمی و بیوشیمی آستین انجام گرفت و در دسامبر 2004 در مجله کالج تغذیهی آمریکا منتشر شد.
این گروه اطلاعات تغذیه ای موجود در وزارت کشاورزی آمریکا که به 43 نوع میوه و سبزیجات مختلف در سالهای 1999 و 1950 مربوط می‌شدند را مورد مطالعه قرارداده و کاهش قابل اطمینانی را در میزان پروتئین، کلسیم، فسفر، آهن، ریبوفلاوین (ویتامین B2 ) و ویتامین C در طول نیم قرن گذشته نتیجهگیری کردند.
دیویس و همکارانش این کاهش محتوای مغذی را به کثرت فعالیتهای کشاورزی طراحی شده به منظور بهبود صفاتی غیر از تغذیه (اندازه ، نرخ رشد، پایایی ) نسبت داده اند... انجمن مصرف کنندگان ارگانیک به چند مطالعهی دیگر با یافته‌های مشابه نیز استناد کرده است: تجزیه و تحلیل داده های غذایی از سال 1975 تا 1997 در مؤسسه‌ی کوشی حاکی از این است که میانگین سطح کلسیم، آهن، ویتامین A ،و ویتامین C در 12 نوع از سبزیجات تازه به ترتیب 27 ،37 ،21 و 30 درصد کاهش یافته‌اند."
کشاورزی صنعتی معاصر میکروب‌های خاک نابود می‌کند
ماجراجویی تصویری مفسر NPR3 و نویسنده‌ی علمی کرایگ چایدز تجسم روشنی از مرگ و نابودی ناشی ازکشاورزی مدرن، به ویژه تک کشت مبتنی بر مهندسی ژنتیک را به تصویر کشیده است. چایدزتصمیم به تکرار پروژه‌ی تصویری دیوید لیتشواگر نمود، عکاس پرتره‌ای که سال های بسیاری را صرف سفر به دور جهان و قاب کردن باغ ها، رودخانه ها، پارکها، جنگل‌ها، و اقیانوس‌ها، و عکاسی از همه چیز کرده بود. در سراسر جهان، دوربین لیتشواگر4 هزاران گیاه، حیوان و حشره را در قاب خود جای داده است موجوداتی با "جهانی" کاملاً متفاوت و در عین حال بسیار نزدیک به یکدیگر.
با این حال، هنگامی که چایدز دوربینش را در میان ساقههای ذرت کشت شده بااستفاده از مهندسی ژنتیک در یک مزرعه 600 هکتاری در آیووا نصب کرد هیچ نشانه ای از زندگی به جز یک عنکبوت، یک کنه ی قرمز ، و یک جفت ملخ پیدا نکرد ...
واقعیت امر این است که یک رویکرد " سریع تر، وسیعتر و ارزانتر " به تولید مواد غذایی آرام آرام منابع کره زمین را تخلیه و سلامت ما را به خطر می اندازد. نرخ کاهش خاک زمین 13 درصد بیش ازنرخ جایگزینی آن است. طی قرن گذشته در سراسر جهان 75 درصد از محصولات با رقم های (واریته های) مختلف از دست رفته اند. در طول 10 سال گذشته، 100 میلیون تن علف‌کش بر روی محصولاتمان ریخته شده و خاک و رودخانه‌ها را آلوده کرده‌است. در حال حاضر محصولات تولید شده با استفاده ازمهندسی ژنتیک (GE) با تغییر کامل ترکیب باکتری خاک مزارعی که محصولات در آن رشد می‌کنند موجب تسریع این روند مخرب شده اند.

کشاورزی ارگانیک - موادغذایی ارگانیک سالم - خبرنامه بیوکالا - www.biokala.ir
به خاطر GMOs5 ، محصولات بیشتر از میزان گزارش شده در معرض آفت‌کش قرار می‌گیرند
شایان ذکر است که انواع خاصی از آفت‌کش‌ها در ارزیابی محققان از آلودگی آفت‌کش‌ها در مواد غذایی شمارش نمی‌شوند. یکی از باکتری‌های خاک به نام Bacillus thuringiensis سم Bt تولید می کند، آفت‌کشی که معده‌ی برخی حشرات خاص را می شکافد و آن‌ها را می‌کشد.
در واقع این نوع آفت کش که استفاده ی موضعی از آن در کشاورزی ارگانیک مجاز است با گذشت زمان توسط نور تجزیه می‌شود و این باعث می‌شود هنگامی که مواد غذایی به مرحله ی مصرف می‌رسند بی ضرر باشد.
با این حال، محصولات Bt تولید شده با استفاده از مهندسی ژنتیک از قبیل ذرت Bt مجهز به ژنی از خانواده‌ی باکتری‌های خاک Bt هستند. این گیاهان در واقع از درون درهمه‌ی سلول‌های گیاه از ریشه تا نوک گیاه سم Bt تولید می‌کنند. این سم گیاهی که غلظت آن هزاران برابر اسپری موضعی است شسته نمی‌شود و قابل تجزیه با نور نمی‌باشد. بااینکه سم Bt داخلی در هر تک هسته‌ ای وجود دارد اما در تعداد آفت‌کش‌ها شمارش نمی‌شود.
خطرات این گیاهان آفت‌کش زا برای سلامت
مونسانتو6 و آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا7 به طور مداوم ادعا کرده‌اند که ذرت Bt تولید شده بااستفاده از مهندسی ژنتیک تنها به حشرات آسیب میرساند. طبق ادعای آنها سم Bt تولید شده داخل گیاه، داخل دستگاه گوارش انسان کاملاً نابود شده و هیچ تأثیری بر مصرف کنندگان ندارد.
امروزه مشخص شده است که این‌ها ادعاهایی نادرست هستند. در سال 2011، پزشکان در بیمارستان دانشگاه شربروک شهر کبک در موارد زیر سم Bt را شناسایی کردند:
93 درصد از زنان بارداری که مورد آزمایش قرار گرفته بودند
خون 80 درصد از بند ناف نوزادان زنان مذکور
خون 67 درصد از زنان غیربارداری که مورد آزمایش قرار گرفته بودند
محققان این مطالعه این احتمال را می‌دهند که سم Bt به احتمال زیاد از طریق رژیم غذایی طبیعی طبقه‌ی متوسط خانواده‌ی کانادایی‌ها جذب بدن آنان شده است، با علم به اینکه ذرت تولید شده بااستفاده از مهندسی ژنتیک (GE) در حال حاضر در اکثریت قریب به اتفاق غذاها و نوشیدنی‌های فرآوری شده در قالب شربت ذرت غنی شده با فروکتوز، روغن ذرت، و سایر فرآورده های ذرت وجود دارد، این نکته منطقی به نظر می رسد. آن‌ها همچنین اظهار کرده‌اند که ممکن است این سم با مصرف گوشت حیواناتی وارد بدن شود که از ذرت Bt تغذیه کرده‌اند؛ این نکته در مورد اکثر دام‌هایی که در عملیات تغذیه محدود - CAFOs8 پرورش داده می شوند صدق میکند.
در پژوهش دیگری نشان داده شدهاست که سم Bt تولید شده در گیاهان تولید شده با استفاده از GE انسان و پستانداران را مسموم و پاسخهایی را در سیستم ایمنی بدن برمی‌انگیزد که از این دست میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
• افزایش پادتن‌های IgE9 و IgG10 که به طور معمول با آلرژیها و عفونت‌ها همراه هستند.
• افزایش سیتوکین‌هایی11 که با پاسخ های آلرژیک و التهابی همراه هستند. افزایش برخی سیتوکینها (اینترلیوکین) در افراد مبتلا به اختلالات گوناگون از آرتروز و التهاب روده گرفته تا ام اس و سرطان بیشتر بود.
• افزایش سلول های تی (گاما دلتا)، که این نیز در افراد مبتلا به آسم و کودکان مبتلا به آلرژی غذایی، آرتروز جوانی و بیماری های بافت پیوندی بیشتر بود.
چرا پاشیدن آنتی بیوتیک بر مزارع ایده ی بدی است؟
همانطور که قبلا ذکر شد برخی آفتکشها دارای خواص آنتیبیوتیک بوده و بطور بسیار مؤثر و تهاجمی میکروارگانیسم‌های موجود در خاک را می‌کشند. گلیفسات12 نمونه ی بارزی از این آفتکش است که عمدتاً در سایر گونه‌های محصولات GE، به ویژه در انواع موسوم به Roundup Ready13 مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصولات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر دوزهای کشنده‌ی مواد شیمیایی مقاومت داشته باشند،؛ بااین ایده که با "ایمن بودن" در برابر مواد شیمیایی تنها علف‌های هرز کشته خواهند شد و بدین ترتیب کشاورزان می‌توانند آزادانه مزارع خود را سم‌پاشی کنند.
اما واقعیت این است که زمانی که کشاورزان بر مزارع خود گلیفسات می پاشند، نه تنها باروری خاک را از بین می‌برند، بلکه مقاومت مزارع در برابر مواد شیمیایی و مقاومت آنتی‌بیوتیک را در زنجیره غذایی انسان تقویت می‌کنند ... در واقع، علف‌های هرز در برابر گلیفسات مقاوم‌تر شده و مشکل علف هرز به بدترین شکل ممکن ظاهر می‌شود. اما داستان به اینجا ختم نمی شود. دام‌های پرورش یافته در عملیات تغذیه‌ی محدود (CAFOs)، به طور معمول با محصولات GE از جمله ذرت و سویای GE تغذیه می‌شوند که باکتری‌های روده حیوان را از بین می‌برند و خطر بیماری را افزایش می‌دهند.
از این گذشته، مدفوع از حیوانات پرورش داده شده در CAFOs به عنوان کود در مزارع مورد استفاده قرار می‌‌گیرند، که امروزه دانشمندان می‌گویند این نیز یکی دیگر از راههای انتشار بیماری‌های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک هاست.
کشاورزی مدرن واقعاً در یک دور باطل گیر افتاده است که در آن شعار "زباله بیار زباله ببر" مقدم است...

منبع: دکتر مرکولا --- ترجمه در واحد ترجمه بیوکالا

 

1 - American Association for the Advancement of Science
2 - Scientific American
3 - National Public Radio - رادیوی عمومی آمریکایی است که برای شنوندگان داخل آمریکا پخش می‌گردد.
4 - Liittschwager
5 - Genetically Modified Organisms - جانداران اصلاح ژنتیکی شده
6 - Monsanto - یک شرکت پیشرو در حوزه مهندسی ژنتیک و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان بذر و علف کش در جهان
7 - United States Environmental Protection Agenc – EPA
8 - Confined Animal Feeding Operation
9 - Immunoglobulin E
10 - Immunoglobulin G
11 - سیتوکین‌ها دسته‌ای از مولکول‌های پروتئینی محلول در آب هستند که از سلول‌های گوناگون و بیشتر در پاسخ به یک تحریک٬ ترشح می‌شوند و وظیفهٔ انتقال پیام بین سلول‌ها را برعهده دارند.
12 - Glyphosate - علف کش سیستمیک برای کنترل علف های هرز، به ویژه علف های هرز پهن برگ سالانه و علف های شناخته شده برای محصولات باغی وزراعی در سراسر جهان است.
13 - محصولاتی که اصلاح ژنتیکی شده‌اند تا در مقابل علف‌کش با نام تجاری Roundup مقاوم باشند. ماده فعال در این علف‌کش گلیفسات است.


نظرات کاربران