۱۵:۴۰ - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیو کالا ( خبرنامه ارگانیک )

خبر ها  

تماس با ما  

اخبار مرتبط

یون‌های منفی و مثبت چگونه روی سلامت ما تاثیر می‌گذارند؟ ماسک‌هایی برای درمان آفتاب سوختگی کدام ضد آفتاب برای ما مناسب‌تر است؟ وجود پارابن در بافت های چهل زن مبتلا به سرطان پستان نكات مهم برای انتخاب خميردندان مناسب از خشکی پوست در زمستان رنج می برید؟ در اینجا ما شما را راهنمایی می‌کنیم پارابن‌های سمی نهفته در محصولات حمام 7 چیزی که هرگز نباید در سینما به آنها دست بزنید! ارتباط کمبود ویتامین D با ناتوانی جنسی گیاه دارچین تقویت کننده قوای جنسی است نقش تغذیه در افسردگی درمان کبد چرب را با این 8 خوردنی سریعتر کنید! برای مقابله با عوارض آلودگی هوا چه بخوریم؟ مواد غذایی ارگانیک واقعا سالم تر هستند! تصفیه هوا با گیاهان خانگی چرا باید از محصولات ارگانیک استفاده کرد؟ غذاهایی که هوش کودکتان را تقویت می‌کنند هشدار در مورد خوردن سیر چینیِ شیمیایی 9 ماده غذایی برای درخشندگی پوست بهینه‌سازی سطوح ویتامین D از سرطان، بیماری قلبی و غیره می‌تواند پیشگیری کند. هفت نشانه‌ی کمبود ویتامین D 8  محصول سمی که نباید به خانه بیاورید + جایگزین های طبیعی

صفحه اصلی / محتوای خبر /

احتمال نجات بیماران با پوست رنگی که به سرطان پوست دچار شده‌اند کم می‌باشد

تاریخ درج خبر : ۱۳۹۶/۰۳/۱۱


با توجه به مطالعه‌ی منتشر شده در مجله آکادمی درماتولوژی آمریکا در تاریخ 28 ژوئیه سال 2016، هر چند بروز ملانوما1 در سفیدپوستان بیشتر است، اما بیماران با پوست‌های رنگی نیز در مقابل این بیماری ایمن نبوده و احتمال کمی برای درمان آن‌ها وجود دارد. به گفته‌ی دکتر جرمی بوردو، یکی از نویسندگان این مقاله، "هر کسی، صرف نظر از نژاد، در معرض خطر ابتلا به سرطان پوست قرار دارد. بیماران با پوست‌های رنگی ممکن است فکر کنند در معرض خطر نیستند، اما اینطور نیست و اگر سرطان پوست بگیرند برایشان مرگبار است."
محققان دانشگاه کیس وسترن ریزرو در کلیولند از پایگاه داده‌های اپیدمیولوژی و نتایج نهایی، و مؤسسه ملی سرطان به منظور مطالعه‌ی حدودا 97000 بیمار مبتلا به ملانوما، مرگبارترین نوع سرطان پوست، در بازه‌ی زمانی سال‌های 1992-2009، استفاده کردند. هر چند بالاترین میزان بروز ملانوما در بیماران با پوست سفید مشاهده شد، اما بالاترین میزان بقای کلی نیز در بین آن‌ها (بیماران اسپانیایی زبان و آسیایی آمریکایی / بومی آمریکا / جزایر اقیانوس آرام) مشاهده شد.
در بیماران آفریقایی-آمریکایی (سیاه‌پوست) پایین‌ترین نرخ بقای کلی مشاهده شد و آن‌ها در دسته‌ای قرار داشتند که در مرحله‌های پیشرفته‌ی ملانوما، بیماریشان تشخیص داده‌شد و شانس کمتری برای نجات داشتند. بر اساس این مطالعه، زمان تشخیص تنها عامل موثر بر میزان زنده ماندن این گروه نیست، چراکه بیماران آفریقایی-آمریکایی بدترین پیش آگهی را در هر مرحله از ملانوم داشتند.
دکتر بوردو می گوید این تفاوت‌ها در میزان زنده ماندن ممکن است ناشی از تفاوت در تشخیص و درمان به موقع ملانوم در اقوام مختلف باشد، بعنوان مثال، بیماران با پوستهای رنگی ممکن است مراقبت های پزشکی را برای لکه‌های نامنظمِ روی پوست خود پیگیری نکنند چرا که نمی‌دانند اینها ضایعاتی خطرناک هستند. علاوه بر این، ممکن است تفاوت‌های بیولوژیکی در ملانوم در میان بیماران با پوست‌های رنگی منجر به بیماری تهاجمی‌تری در این بیماران شوند. تحقیقات بیشتری به منظور پی بردن به دلیل تفاوت میزان زنده ماندن در میان گروه‌های مختلف قومی لازم است؛ در عین حال، بیماران با پوست‌های رنگی نیز باید از خطر ابتلا به سرطان پوست آگاه باشند.
به گفته‌ی دکتر بوردو، "از آنجا که سرطان پوست می‌تواند هر کسی را تحت تاثیر قراردهد، همه باید در جهت پیشگیری و تشخیص آن فعال باشند. "اجازه ندهید این بیماری بسیار خطرناک و کشنده شما را غافلگیر کند."
به گفته‌ی دکتر بوردو، قرار نگرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش قابل پیشگیری‌ترین عامل در کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست است؛ بنابراین هر کسی، صرف نظر از رنگ پوست خود، باید در جهت محافظت در برابر اشعه UV مضر خورشید گام بردارد. آکادمی پوست‌شناسی آمریکا توصیه می‌کند: در سایه قرار بگیرید، لباس‌های محافظ بپوشید، و از یک ضدآفتاب ضدآب باطیف گسترده با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.
به گفته‌ی دکتر بوردو، اگر چه محفاظت در برابر آفتاب برای همه مهم است، اما افراد با پوست‌های رنگی از نواحی که در مقابل نور آفتاب نیستند از قبیل کف دست و پا نیز در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند. این افراد باید هنگام بررسی پوست خود از لحاظ علائم سرطان پوست، با کمک گرفتن از دیگران نواحی که در معرض دید نیستند را نیز بررسی نمایند.
"اگر سرطان پوست زود تشخیص داده شود، نسبت به سایر سرطان‌ها قابلیت درمان بالاتری دارد؛ بنابراین همه باید بطور منظم لکه‌های جدید یا مشکوک پوستی را بررسی کنند. اگر متوجه هر گونه لکه، تغییر، خارش یا خونریزی روی پوست خود شدید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

 منبع: Science Daily --- ترجمه‌شده در واحد ترجمه بیوکالا

 

1 - ملانوما (به انگلیسی: melanoma) به تومور با منشا سلولهای ملانین دار گویند. این تومور بدخیم اصولاً یک تومور پوستی است. درمان آن در مراحل اولیه جراحی و برداشتن ضایعه‌است. بروز ملانوما با تابش طولانی مدت نور آفتاب مرتبط است.


نظرات کاربران