۱۵:۴۲ - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیو کالا ( خبرنامه ارگانیک )

خبر ها  

تماس با ما  

صفحه اصلی / محتوای خبر /

آشنایی با پایگاه داده Skin Deep

تاریخ درج خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۰۸

آشنایی با پایگاه داده Skin Deep

 

گروه Environmental Working

ماموریت گروه Environmental Working قدرت بخشیدن به مردم برای سالم‌تر زندگی کردن در محیط زیست سالم‌تر است. با پیشرفت غیرمنتظره تحقیقات و آموزش، EWG انتخاب مشتریان و مشارکت اجتماعی را هدف قرار می‌دهد.

EWG نهادی غیر‌انتفاعی، بی‌طرف و متعهد به حفاظت از سلامت انسان و محیط زیست است.

آیا می‌دانید در آب شیر شما چه چیزی وجود دارد؟ در مورد شامپویتان چه طور؟ چه چیزی در پاک کننده‌های زیر سینک شما در کمین است؟ چه آفت‌کش‌هایی در غذای شما وجود دارد؟ در مورد مزارع، تزریق آب به چاه‌ها و کارخانه‌های محلی چه طور؟ بیش از دو دهه است که EWG پاسخ دادن به این سوالات و بیش‌تر از این قدرت بخشیدن به مردم در جهت شناخت محیط زیستشان و حفاظت از سلامت آن‌ها را شروع کرده است. تحقیقات پیشگامانه EWG مباحثات پیرامون بهداشت محیطی را تغییر داده است. از خانه‌ها تا مجالس قانونگذاری، تیم محققین، کارشناسان سیاسی، وکلا، متخصصین ارتباطات و برنامه‌ریزان به طور خستگی ناپذیر کار کرده‌اند تا از ایستادگی برای سلامت عمومی در جایی که صنعت و دولت اقدامی نمی‌کنند اطمینان حاصل شود. از طریق گزارشات، پایگاه‌های داده، اپلیکیشن‌های تلفن همراه و کمپین‌های ارتباطی، EWG مصرف کنندگان را آموزش می‌دهد و توانمندسازی می‌کند تا تصمیمات ایمنتر و آگاهانه‌تری درباره محصولاتی که خریداری می‌کنند و کمپانی‌هایی که پشتیبانی می‌کنند اتخاذ کنند. در پاسخ به فشار مصرف کنندگان، کمپانی‌ها در حال دست برداشتن از استفاده از مواد شیمیایی بالقوه خطرناک در محصولات و بهبود شیوه هایشان هستند.

پایگاه داده Skin Deep

ماموریت گروه Environmental Working استفاده از قدرت اطلاعات جهت محافظت از سلامتی انسان و محیط زیست است. پایگاه داده Skin Deep گروه Environmental Working راه حل عملی جهت محافظت از شما و خانواده شما از تماس روزانه با مواد شیمیایی به دست می‌دهد. Skin Deep در سال 2004 به منظور ساختن نمایه آنلاین برای محصولات مراقبت شخصی و محصولات آرایشی بهداشتی و مخاطرات بالقوه آن‌ها و نگرانی‌های مرتبط با سلامتی راه اندازی شد. هدف پر کردن جایی است که صنعت و دولت آن را رها کرده‌اند. کمپانی‌ها اجازه دارند تقریبا هر عنصر تشکیل دهنده‌ای را که دوست دارند به کار بگیرند. دولت آمریکا ایمنی محصولات را قبل از این که به فروش برسند بررسی نمی‌کند. دانشمندان مشغول در این گروه عناصر مندرج بر برچسب‌های محصولات مراقبت شخصی و داده‌های وبسایت‌ها را در نزدیک به 60 پایگاه داده مقررات و سمیت مقایسه می‌کنند. هم‌اکنون در هشتمین سال تاسیس پایگاه داده Skin Deep گروه Environmental Working، شما به رتبه‌بندی‌هایی با دسترسی آسان برای طیف گسترده‌ای از محصولات و عناصر موجود در بازار دسترسی خواهید داشت.

جزییات محصولات

هسته اصلی Skin Deep یک پایگاه داده الکترونیکی محصولات است که شامل عناصر موجود در 70321 محصول است. EWG اطلاعات دقیق این محصولات را از خرده فروشان آنلاین، سازندگان، بسته بندی کنندگان محصولات و تا حد کمتری از شیوه های دیگر که در تارنمای خود توضیح داده است به دست می‌آورد. در بیشتر موارد اطلاعات بدست آمده شامل نام برند، نام محصول، نحوه مصرف، هشدارها، عناصر سازنده، بسته‌بندی/ متن تبلیغات و توصیه‌ها (داروهای آرایشی) می‌باشد.

به منظور این‌که کاربران Skin Deep به راحتی جدیدترین محصولات بازار را پیدا کنند، EWG هر محصولی را که برای بیش از 3 سال در پایگاه داده بوده باشد را به عنوان فرمولاسیون قدیمی نشانه گذاری می‌کند. محصولاتی که برای 6 سال اخیر معتبر دانسته نشده‌اند از پایگاه داده حذف می‌شوند. از این طریق اطمینان حاصل می‌شود که وقتی کاربران به جستجو می‌پردازند به روزترین محصولات در ابتدا قرار می‌گیرند.

چرا این مهم است- لوازم آرایشی بهداشتی و سلامت

چه تعداد از محصولات مراقبت شخصی را در طول روز استفاده می‌کنید؟ طبق نظرسنجی این تارنما از 2300 نفر، پاسخ دهندگان به طور میانگین 9 محصول را به طور روزانه استفاده می‌کردند. این محصولات حاوی 126 عنصر منحصر به فرد هستند. یک درصد مردان و 25 درصد بانوانی که مورد نظرسنجی قرار گرفتند روزانه 15 یا تعداد بیشتری از این محصولات را به کار می‌گرفتند.

آداب آراستگی شما احتمالا شامل شامپو، خمیر دندان، صابون، دئودورانت، حالت دهنده مو، نرم کننده لب، کرم ضد آفتاب، لوسیون بدن، محصولات اصلاح اگر مرد هستید و محصولات آرایشی اگر زن هستید می‌شود.

در مورد کودکانتان چه طور؟ ضدآفتاب، کرم سوختگی پای کودک، شامپو و لوسیون محصولات رایج کودکان هستند.

اکثر مردم از محصولات آرایشی بهداشتی و سایر اقلام مراقبت شخصی بدون اندیشه مجدد استفاده می‌کنند چرا که معتقد هستند که دولت بر ایمنی آن ها نظارت می‌کند. اما این گونه نیست. هیچگونه مطالعات سلامتی یا آزمایشات قبل از عرضه به بازار برای این محصولات الزامی نیست.

آمریکایی‌ها به طور دائم در معرض محصولات آرایشی بهداشتی و مراقبت شخصی هستند که سوالاتی را در مورد ریسک های احتمالی سلامتی از جانب عناصر بی‌شمار ارزیابی نشده در آن‌ها به وجود می‌آورد. این عناصر به بدن تقریبا هر آمریکایی انتقال می‌یابد.

به عنوان مثال در آگوست 2005 دانشمندان دانشگاه روچستر گزارش دادند که پیش از تولد در معرض فتالات- مواد شیمیایی که در محصولات مراقبت شخصی و سایر محصولات مصرفی یافت می‌شود- قرار گرفتن می تواند موجب این شود که اندام‌های تولید مثل نوزادان پسر به صورت غیر طبیعی رشد کند (Swan 2005).

مطالعات بارها و بارها نشان داده‌اند که سیستم‌های هورمونی حیوانات وحشی به وسیله مواد شیمیایی محصولات مراقبت شخصی که از فاضلاب‌ها شسته می شوند و به رودخانه‌ها می‌روند دچار اختلال می‌شوند (NIEH 2010).

در گروه Environmental Working به مدت هشت سال تحقیقات و حمایت از ایمنی محصولات مراقبت شخصی صورت گرفته است و این مساله به عنوان بخش جدایی ناپذیر کار این گروه برای تقویت سیستم حفاظت سلامت عمومی از مواد شیمیایی صنعتی مد نظر قرار گرفته است. دلایل این مساله در زیر آمده‌اند:

محصولات مراقبت شخصی با 10500 عنصر شیمیایی منحصر به فرد که بعضی از آن ها ماده سرطان زای شناخته شده یا مشکوک به سرطان زایی، سمی برای سیستم تناسلی یا شناخته شده به عنوان مخل سیستم غدد درون ریز هستند. با وجود این که بعضی کمپانی‌ها محصولاتی می‌سازند که برای خوردن ایمن هستند، بعضی دیگر انتخاب می‌کنند که از عناصر خطرناکی استفاده کنند مانند قطران زغال سنگ و فرمالدئید که هر دو برای انسان سرطان‌زا هستند و استات سرب که یک سم تکاملی است.

هیچگونه آزمایش ایمنی قبل از عرضه به بازار برای مواد شیمیایی صنعتی که در محصولات مراقبت شخصی یا به طور کلی صنایع مواد شیمیایی به کار می‌روند الزامی نیست. به قول اداره رنگ‌ها و محصولات بهداشتی آرایشی سازمان غذا و دارو فدرال "یک سازنده محصولات آرایشی بهداشتی می‌تواند تقریبا هر ماده خامی را به عنوان عنصر آرایشی بهداشتی استفاده کند و محصول مورد نظر را بدون تاییدیه‌ای از سازمان غذا و دارو فدرال بازاریابی کند ". (FDA 2012) FDA هیچگونه بررسی ایمنی سیستماتیک انجام نمی‌دهد بلکه به جای آن به صنایع آرایشی بهداشتی اجازه می‌دهد ایمنی عناصر را از طریق پنل بررسی عناصر آرایشی بهداشتی خود‌بازرسی کنند. در این 36 سال، این صنعت تنها 11 عنصر را به عنوان غیر ایمن در محصولات آرایشی بهداشتی رد کرده است (CIR 2012). در تضاد، اتحادیه اروپا صدها ماده شیمیایی در محصولات آرایشی بهداشتی را ممنوع کرده است ( کمیسیون اروپایی 2012).

استفاده از مواد شیمیایی خطرناک در محصولات آرایشی بهداشتی بسیار پر مخاطره است. این ها مقادیر ناچیزی آلودگی نیستند که ممکن است در جزی در میلیون یا حتی جزی در میلیارد در غذا یا آب اندازه گیری شوند. آن ها بخش ضروری محصولات هستند درست مانند آرد که عنصر اصلی نان است.

عناصر بهداشتی آرایشی روی سطح پوست باقی نمی مانند. آن ها طراحی شده اند تا نفوذ کنند و نفوذ می‌کنند. دانشمندان بسیاری از عناصر آرایشی بهداشتی رایج را در بافت‌های انسانی یافته‌اند که شامل فتالات‌ها در ادرار، مواد نگهدارنده ای که پارابن اطلاق می‌شوند در بافت تومور سینه و اجزا رایحه‌های پایدار در چربی انسانی می‌شود. آیا آن‌ها در غلظت‌هایی که عموما یافت می‌شوند خطر به وجود می‌آورند؟ برای اکثر موارد این مطالعات هنوز انجام نشده‌اند. هر چند که تعداد کم اما رو به رشدی مطالعه به عنوان پرچم قرمز علمی بالا رفته‌اند (Swan 2005, Sathyanarayana 2008, Swan 2010).

جهت پی بردن به ایمنی عناصر محصولات مراقبت شخصی، EWG یک پایگاه داده الکترونیکی از لیبل‌های عناصر تشکیل دهنده برای محصولات مراقبت از بدن جمع آوری کرده است و این عناصر را با پایگاه‌های داده بزرگی که سمی بودن مواد شیمیایی و قوانین دولتی را شرح می‌دهد شبکه کرده است. این پایگاه داده همچنین حاوی اطلاعاتی در مورد محدودیت‌های عناصر بهداشتی آرایشی در کانادا، ژاپن و اتحادیه اروپاست.

این سازمان شیوع مواد شیمیایی بالقوه خطرناک در محصولات مراقبت شخصی را علتی برای نگرانی و اقدام در نظر می‌گیرد! مطالعه زیادی باقی مانده است که بر روی سطح در معرض قرار گرفتن و خطرات مرتبط با سلامتی انجام گیرد. اما آن چه قطعا می‌دانیم نشان می‌دهد که چنین مطالعه‌ای و اقدام مستقیم مصرف کننده جهت دوری از عناصر سمی شناخته شده، ضروری است.

مرزهای EWG Skin Deep کجاست؟

رتبه بندی محصولات که توسط Skin Deep صورت می‌گیرد بر مبنای مخاطرات شناخته شده مرتبط با عناصری است که روی برچسب فهرست شده‌اند. این رتبه‌بندی‌ها نشان‌گر بهترین تلاش EWG در جهت ارائه اطلاعات موثق در مورد ایمنی محصولات آرایشی بهداشتی است. اما پاسخ‌ها به مقداری که ما می‌خواستیم شفاف نیست. نظر به ضعف قوانین آرایشی بهداشتی سازمان غذا و دارو فدرال، بسیاری از محصولات با رتبه‌بندی "سبز" حاوی عناصری هستند که مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند. به نظر می‌رسد این محصولات عاری از عناصری است که می دانیم یا ظنین هستیم که موجب مخاطرات برای سلامتی می‌شوند. اما نبود شواهد، اثبات کننده ایمنی نیست. ممکن است مخاطرات شیمیایی وجود داشته باشد که دانشمندان هنوز آن‌ها را کشف نکرده‌اند. در مواردی که در داده نقصان وجود دارد رتبه‌بندی "داده محدود" یا "عدم وجود داده" در کنار امتیاز مخاطره سبز رنگ نشان داده می‌شود.

رتبه بندی‌های EWG بر مبنای شواهد جدید در ادبیات علمی یا قوانین جدید دولتی در مورد ایمنی مواد شیمیایی استفاده شده در این محصولات مورد بازبینی قرار می‌گیرند.

رتبه بندی‌های EWG بر مبنای داده‌هایی که پیشنهاد می‌دهند عناصر مشخصی مخاطره آمیز هستند صورت می‌گیرد. اما EWG یک هشدار مهم را اضافه کرده است: در اکثر موارد این غیر ممکن است که پیش بینی کنیم که آیا یک محصول مشخص دارای مخاطره سلامتی هست یا خیر. مخاطرات سلامتی واقعی اگر وجود داشته باشد بر مبنای مقداری که فرد در معرض عناصر سمی قرار دارد، همچنین سن فرد، وضعیت سلامتی، ژن ها و سایر عوامل متغیر خواهد بود.

برای مقاصد عملی، رتبه بندی‌های EWG بهترین اطلاعات موجود در مورد عناصر تشکیل‌دهنده محصولات مراقبت شخصی را ارائه می‌کند. با پیشرفت علم، Skin Deep چشم اندازهای جدیدی را در ایمنی مواد شیمیایی محصولات مراقبت شخصی در بر می‌گیرد.

منبع: www.ewg.org – ترجمه شده در واحد ترجمه بیوکالا


نظرات کاربران