۱۵:۴۲ - دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

بیو کالا ( خبرنامه ارگانیک )

خبر ها  

تماس با ما  

صفحه اصلی / محتوای خبر /

روغن‌های ضروری- گزینه سالم و موثر برای درمان سردرد

تاریخ درج خبر : ۱۳۹۶/۰۸/۱۰

در یک نگاه

سردرد که عامل تقریباً 8 میلیون بازدید پزشک در هر سال است و نزدیک به 90 درصد مردمان سراسر جهان را در نقطه‌ای از زندگیشان تحت تاثیر قرار می‌دهد، به عنوان سومین بیماری پر‌هزینه در سطح جهان رده‌بندی شده است.

24 نوع عمده و متفاوت از سردردها وجود دارند. رایج‌ترین آن‌ها سردردهای تنشی، سردردهای خوشه‌ای و میگرن‌ها هستند.

استنشاق یا ماساژ روی پوست روغن‌های ضروری مشخصی می‌تواند به کاستن فوری از درد یک سردرد کمک کند و به عنوان اقدامات پیشگیرانه برای کمک کردن به کاهش استرس، اضطراب و افسردگی و بهبود خواب به کار گرفته شود.

پیگیری کردن سردردتان را مدنظر قرار دهید تا محرک‌های فردی خودتان از قبیل غذاها، کمبود خواب، نور آبی و کمبود ویتامین‌ها را مشخص کنید. متوجه شدن این موارد می تواند از تناوب و شدت سردردها بکاهد.

دکتر مرکولا

سردردها شکایت رایجی هستند که در سال توسط 45 میلیون آمریکایی یا تقریبا 17 درصد جمعیت تحمل می‌شود. هم‌چنین سردردها رایج‌ترین شکایت پزشکی و مسئول سالانه 8 میلیون بازدید دکتر هستند. سردردهای تنشی کمتر شدید هستند اما کمتر خسته کننده نیستند و نزدیک به 90 درصد همه مردم را در نقطه‌ای از زندگیشان تحت تاثیر قرار می‌دهند.

وقتی که سردردهای تنشی گاه و بیگاه یا کمتر از 15 بار در هر ماه بروز می‌کنند به آن‌ها سردردهای تنشی عارضی اطلاق می‌شود. وقتی که بیش از 15 بار در ماه رخ می‌دهند سردردهای تنشی مزمن هستند. تشخیص بدون در نظر گرفتن شدت سردرد تنها متکی بر تعداد دفعاتی در ماه که ممکن است شما در معرض سردرد تنشی قرار بگیرید داده می‌شود.

سردردهای شدید بار مالی و تولیدی سنگینی بر دوش جوامع می‌گذارد. با استفاده از یک پایگاه داده جامع که توسط نیروهای مسلح آمریکا نگهداری می‌شود، محققین دریافتند که سردرد چهارمین علت عمده بازدیدهای اورژانس‌ها است و یک شرط مهم سلامت عمومی به خصوص در زنان در طی سال‌های باروری باقی مانده است. محققین هم‌چنین دریافتند در 35 درصد بازدیدهای اورژانس مربوط به سردرد، مخدرها نسخه پیچی می‌شوند.

طبق مطالعه بار جهانی بیماری (Global Burden of Disease) میگرن‌ها به تنهایی به عنوان ششمین علت روزهای کاری از دست رفته در سراسر جهان رده‌بندی شده‌اند و سردردها مجموعا در رتبه سوم قرار می‌گیرند. شما می‌توانید تعداد سردردهایی را که تجربه می‌کنید و زمانی را که از درد رنج می‌برید با استفاده از گزینه‌های طبیعی شامل روغن‌های ضروری کاهش دهید.

چه نوع سردردی دارید؟

شاید تا 150 نوع سردرد وجود دارد، اما بنیاد ملی سردرد 24 نوع عمده و متفاوت سردرد را شناسایی کرده است. میلیون‌ها نفری که سردردها را تجربه می‌کنند معمولا یکی از 10 مورد رایج‌تر سردرد را تحمل خواهند کرد. رایج‌ترین‌ها سردردهای تنشی، خوشه‌ای و میگرنی هستند. اگرچه ممکن است بعضی سردردهای خوشه‌ای را با میگرن طبقه بندی کنند، سردردهای خوشه‌ای کارکرد و احساس متفاوتی دارند. محرک‌های سردرد خوشه‌ای شناخته شده نیست، اما شما می‌توانید شناسایی محرک‌های میگرن خود را بیاموزید.

تا کنون، رایج‌ترین نوع سردرد، سردرد تنشی می‌باشد. اغلب با استرس تحریک می‌شود این نوع سردرد ضربانی نیست اما مانند یک درد خفیف روی سر شما یا حساسیت به درد در گردن، پیشانی، پوست سر یا ماهیچه‌های شانه شما احساس می‌شود. دومین نوع رایج سردرد، سردرد میگرنی است که ممکن است با یا بدون پیش درآمد رخ دهد.

پیش‌درآمد یک نشانه هشدار دهنده است که سردرد شما قریب الوقوع است. این پیش‌درآمدها می‌تواند اختلالات بینایی یا فیزیکی باشد. در عرض 30 دقیقه نشانه‌های هشدار دهنده فروکش می‌کند و متعاقب آن درد شدید سر شروع می‌شود. این انواع سردرد اولیه وقتی که درد در سر با چیز دیگری در بدن شما به وجود نیامده باشد روی می‌دهد. همچنین ممکن است شما از سردردهای ثانویه رنج ببرید مانند سردردهایی که از موارد زیر ناشی می‌شود:

عفونت سینوس یا واکنش آلرژیک

نوسانات هورمونی

داروها، از قبیل قطع مصرف کافئین یا استفاده بیش از حد از مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوبروفن

نوع دیگر سردردهای ثانویه که عمر کوتاهی دارد سردرد پس از فعالیت جسمانی است. این‌ها بعد از بازه کوتاه ورزش شدید از قبیل دویدن، وزنه زدن یا حتی رابطه جنسی اتفاق می‌افتد. افزایش فشار خون به سر شما می‌تواند منجر به ضربان در هر دو سمت سر شود و عموماً از چندین دقیقه تا یک ساعت به طول بیانجامد.

سردردهای ثانویه همچنین می‌تواند با شرایطی که پرده‌های مغز (مننژ) یا پوشش مغزتان را متاثر می‌کند از قبیل ضربه به سر، مننژیت یا خونریزی مغزی آغاز شود. ویژگی‌هایی که به پزشکتان کمک می‌کند بین سردردهای اولیه و آن سردردهایی که با سایر شرایط پزشکی جدی‌تر آغاز می‌شود تمایز قائل شود شامل موارد زیر است:

الگوی درد پایدار طی ماه ها یا سال ها

تاریخچه خانوادگی سردردهای مشابه

معاینات فیزیکی

سردردهای با محرک قابل شناسایی

روغن‌های ضروی می‌تواند به التیام این حیوان وحشی کمک کند

روغن‌های ضروری با استفاده از مقدار زیادی مواد گیاهی ساخته می‌شوند. محصول نهایی بسیار غلیظ است و اغلب باید قبل از مصرف رقیق شود. این روغن‌ها ترکیب‌های از نظر بیولوژیک فعالی هستند که در مقادیر بسیار کم اثرات درمانی دارند. وقتی که روغن ضروری خود را انتخاب می‌کنید کیفیت اهمیت دارد. آن‌ها باید از محصولات گیاهی طبیعی ساخته شوند و نه این که به طور مصنوعی به نحوی که عطرها و رایحه‌ها ساخته می‌شوند تولید شوند.

روغن‌های ضروری طیف وسیعی از ویژگی‌های دارویی و تعداد کمی عوارض جانبی دارند در حالی که رایحه‌های مصنوعی می‌تواند سمی و عموماً حاوی مواد شیمیایی حساسیت‌زا باشند. یکی از مهم‌ترین ملاحظات وقتی که روغن‌های خود را انتخاب می‌کنید این است که دنبال اعلامیه خلوص بگردید. شما به دنبال روغن‌های ضروری 100 درصدی هستید که رقیق یا مخلوط یا با چیزی تغییر داده نشده باشند. عموماً قیمت بیانگر کیفیت محصول است چرا که تولید روغن‌های خالص هزینه‌بر است. اگر محصول ارزان باشد احتمالا بازتاب یک محصول کیفیت پایین است.

روغن‌های ضروری پایه آروماتراپی –عمل استفاده از روغن‌های طبیعی جهت تاثیر‌گذاری بر سلامت فیزیکی و روانی- هستند. رایحه استنشاقی از این روغن‌ها می تواند اثر قوی بر کارکرد مغز داشته باشد و بنابراین اثر بر عملکرد فیزیکی خواهد داشت. شما احتمالاً تجربه کرده‌اید که چگونه بو می‌تواند خاطرات تجارب گذشته را تحریک کند همانطور که علم رابطه بین بو و حافظه را کشف کرده است. هم چنین بو می‌تواند رفتار شما را هدایت کند و به جاذبه فیزیکی مرتبط است.

آروماتراپی به نزدیک 6000 سال قبل بر می‌گردد وقتی که روغن‌های ضروری برای اهداف معنوی، فیزیکی و درمانی به کار گرفته می‌شدند. اگرچه مکانیزم مشخص نیست، بعضی از متخصصین معتقد هستند حس بویایی شما نقش مرکزی بازی می‌کند. تنفس در مولکول‌های بو، هیپوکامپ و آمیگدالا – قسمت‌های مرکزی مغز شما که خاطرات و احساسات شما را ذخیره می‌کند- را تحریک می‌کند. تحریک این نواحی می‌تواند سلامت فیزیکی و احساسی شما را متاثر کند.

برای مثال، شواهدی وجود دارد که اسطوخدوس سلول‌های مغزی شما را به نحو مشابه‌ای که آرام بخش‌ها کار می‌کنند تحریک می‌کند، بنابراین به طور موثر تمدد اعصاب را موجب می‌شود. همچنین شواهدی وجود دارد که مولکول‌های روغن جذب جریان خون می‌شوند و با هورمون‌ها و آنزیم‌های شما فعل و انفعال انجام می‌دهند. ماساژ آروماتراپی روش محبوبی برای استفاده از روغن‌های ضروری است چرا که این روغن‌ها از طریق پوست شما جذب می‌شوند، شما بو را استنشاق می‌کنید و درمان فیزیوتراپی ماساژ را تجربه می‌کنید.

سردرد شما ممکن است به این روغن‌ها جواب بدهد

درست همانطور که تعداد انواع متفاوتی از سردردها وجود دارد، چندین روغن ضروری متفاوت وجود دارند که می‌توانید برای تسکین بخشیدن به دردتان مدنظر قرار دهید. تسکین دارویی عموماً همراه هزینه برای سلامتی است که تحت عوارض کوتاه و بلند مدت تجربه می‌شود. شما می‌توانید استفاده از روغن‌های ضروری را مد نظر قرار دهید که نه تنها به تسکین درد کمک می‌کند بلکه همراه خود مزایای اضافی دیگر هم دارد. در نظر بگیرید که هر یک از این روغن‌ها را جداگانه یا در ترکیب با هم امتحان کنید تا متوجه شوید کدام بهتر به تسکین درد شما کمک می‌کند.

اسطوخدوس

این روغن ضروری از گل اسطوخدوس گرفته می‌شود و عموماً برای کمک به کاستن از استرس، اضطراب و افسردگی که همگی محرک های سردرد تنشی هستند به کار گرفته می‌شود. شواهد در حال افزایشی وجود دارد که این روغن می‌تواند برای درمان اختلالات عصبی نیز موثر باشد.

محققین در آزمون بالینی کنترل شده با دارونما با استفاده از اطوخدوس در درمان سردرد میگرنی متوجه شدند که استنشاق اسطوخدوس برای 15 دقیقه از شدت علائم می‌کاهد و نتیجه گرفتند که استنشاق روغن ضروری اسطوخدوس می‌تواند شرط مداوای ایمن و موثر در مدیریت سردردهای میگرنی حاد باشد.

ماساژ با روغن اسطوخدوس می‌تواند کیفیت خواب را بهبود ببخشد، اضطراب را بکاهد و تمرکز را بهتر تقویت کند. اسطوخودوس همچنین در کاهش آشفتگی در افرادی که از زوال عقل رنج می‌برند موثر است و به طور معمول توسط آروماتراپیست‌ها برای درمان سردردها وخستگی به کار گرفته می‌شود. جالب است که نشان داده شده است اسطوخدوس کنترل درد پس از جراحی را بهبود می‌بخشد.

کندر

تصور می‌شود ریشه سردردهای خوشه‌ای و میگرن‌ها در فعالیت‌های شیمیایی مغز شما، اعصاب و تحریک اعصاب خونی یا در ماهیچه‌هایی که سر و گردن شما را پشتیبانی می‌کند است. روغن کندر، درمانی کارا برای این سردردهای ناتوان کننده است احتمالا به خاطر فعالیت‌های ضد التهاب ترکیبات زیست فعالی که در این روغن ضروری یافت می‌شود.

مونوترپن‌ها ترکیباتی هستند که در روغن‌های ضروری پیدا می‌شوند که محققین دریافتند پتانسیل دارویی برای عمل کردن به عنوان داروهای ضد التهاب را نشان می‌دهند. کندر 34 نوع مونوترپن متفاوت دارد که مزایای احتمالی را افزایش می‌دهد. همچنین کندر خوراکی بر روی نمونه کوچکی از افراد که از سردردهای خوشه‌ای مزمن رنج می‌بردند تست شده است.

نتایج شواهدی را از کاسته شدن از تناوب و شدت سردردهای شرکت کنندگان نشان داد. در نظر بگیرید که روغن‌های ضروری نباید هرگز قورت داده شوند اگر شما به هر حال درباره کیفیت و خلوص آن‌ها نامطمئن هستید. اکیداً توصیه می‌شود که با آروماتراپیست صاحب صلاحیت کار کنید که بتواند شما را در استفاده ایمن و مناسب این روغن‌ها هدایت کند.

تجویز موضعی عموماً توصیه می‌شود و خیلی ایمن‌تر است. شما می‌توانید چند قطره روغن را به انگشتان خود بیافزایید و روی شقیقه خود ماساژ دهید تا جذب شود.

رزماری

این روغن به طور سنتی برای بهبود گردش خون و در درمان سردردها به کار گرفته می‌شده است. یک مطالعه با مدل حیوانی اثرگذاری این روغن به عنوان تسکین بخش درد و عامل ضد التهاب را نشان داد.

مطالعه دیگری نشان داد روغن رزماری در درمان علائم ترک مواد مخدر مفید است، درد را کاهش می‌دهد و بی‌خوابی را درمان می‌کند. به این طریق رزماری می‌تواند درد سردرد شما را کاهش دهد و خواب شما (محرک رایج سردرد بیشتر) را بهبود ببخشد.

بابونه

چای و روغن ضروری بابونه آرام کننده هستند و به ریلکس کردن شما کمک می‌کند، راه شما را برای خوابیدن هموارتر و کمک می‌کند آسان‌تر به خواب بروید. غیرمنتظره نیست که نشان داده شده است روغنی که به ریلکس کردن شما کمک می‌کند در درمان اضطراب و افسردگی نیز موثر است.

بسیاری از سردردهای تنشی با سطح بالایی از استرس و اضطراب تحریک می‌شوند، بنابراین نتیجه این می‌شود که شما می‌توانید با کاهش سطح استرس از این سردرد اجتناب کنید. هم چنین بابونه خاصیت ضد التهاب دارد و می‌تواند برای تسکین موضعی برای سردرد شما به کار گرفته شود.

نعنا

این یکی از محبوب‌ترین روغن‌های ضروری است چرا که چندین مزیت سلامتی دارد. استعمال و ماساژ آن به شقیقه‌ها و پیشانی شما به کاستن از سردردهای تنشی کمک می‌کند. عنصر فعال، منتول می‌تواند سردردهای میگرنی را وقتی که به شقیقه‌های شما به صورت ژل اعمال شود تسکین ببخشد.

اما مزایا به سردرد ختم نمی‌شود. این روغن می‌تواند نفس بدبو را از بین برد و میکرب روی دندان‌ها و لثه‌های شما که منجر به پوسیدگی دندان می‌شود را از بین ببرد، می‌تواند عفونت قارچی ناخن را کاهش دهد، استرس را کاهش دهد و می‌تواند به تمیز کردن راه‌های تنفسی شما اگر از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی رنج می‌برید کمک کند.

اوکالیپتوس

این روغن به طور سنتی برای تمیز کردن بینی و سینوس‌ها به کار گرفته می‌شده است. اگر از سردرد ناشی از آنفلونزا یا سرماخوردگی رنج می‌برید این روغن را به آرامی روی سینه خود بمالید در اینصورت می‌تواند آن نواحی را پاک کند و سردرد شما را کاهش دهد.

گل یاس

گل یاس بوی ملایمی دارد که توسط آروماتراپیست‌ها برای کمک به متعادل کردن هورمون‌ها، برای تسکین درد و بهبود خلق به کار گرفته می‌شود. بانوانی که از سردردهای ناشی از نوسانات هورمونی رنج می‌برند ممکن است روغن گل یاس را جهت کمک به کاهش تعداد و شدت سردردهایی که تجربه می‌کنند موثر بیابند.

چگونگی استفاده از روغن‌های ضروری

روغن‌های ضروری می‌توانند به چندین شیوه متفاوت به کار گرفته شود. این مهم است که عوارض جانبی روغن‌هایی که انتخاب می‌کنید را قبل از امتحان کردن آن‌ها بدانید. ممکن است بعضی از آن‌ها پوست شما را نسبت به نور خورشید حساس‌تر کنند، ریسک سوختگی پوستتان را افزایش دهند یا ممکن است واکنش‌های آلرژیک را تجربه کنید. روغن‌های دیگر نباید وقتی که شما باردار هستید مورد استفاده قرار بگیرد بنابراین مهم است که با روغن قبل از استفاده از آن آشنا شوید. وقتی که با روغنی که انتخاب کرده‌اید آشنا شدید می‌توانید موارد زیر را امتحان کنید:

بو را با استفاده از room diffuser استنشاق کنید یا با قرار دادن چند قطره روی یک پنبه توپک در نزدیکی

استنشاق مستقیم با استفاده از اسپری استنشاق کننده شخصی و ریختن یک یا دو قطره در آب داغ

افزودن به آب حمام یا یک کمپرس گرم

ماساژ آروماتراپی که در آن روغن به یک روغن حامل برای جذب بهتر روی پوست افزوده می‌شود

اعمال مستقیم روغن روی پوست خودتان با لوسیون یا آرایش، مواظب واکنش پوستی باشید

از محرک‌های سردرد اجتناب کنید و سایر گزینه‌های درمانی را مد نظر قرار دهید

اجتناب از چیزهایی که سردردهای شما را تحریک می‌کند می تواند به کاستن از تعداد و شدت سردردهایی که شما تجربه می‌کنید کمک کند. در این بخش کوتاه خبر، شما بعضی از محرک‌هایی که بیشتر رایج هستند را در می‌یابید.

گزارشی از آن چه که میل می‌کنید، می‌نوشید یا قبل از سردردتان تجربه می‌کنید نگه دارید که به شناسایی محرک‌ها کمک خواهد کرد. ممکن است بتوانید از بعضی عوامل اجتناب کنید در حالی که سایر عوامل (ازقبیل آب و هوا) ممکن است تنها به شما سرنخی بدهد که شما بتوانید درمان با روغن‌های ضروری را شروع کنید. سایر محرک‌های رایج در زیر لیست شده‌اند که می‌توانند از طریق تکمیل یا تغییر عادات زندگی مورد توجه قرار گیرند.

آب و هوا

کار زیادی نمی‌توان در مورد آب و هوا به جز نقل مکان کردن به اقلیمی دیگر انجام داد. اگر سردردهای شما توسط هوای گرم یا کاهش فشار بارومتریک تحریک می‌شود، مراقب پیش بینی‌ها باشید و یک حمله پیشگیرانه با استفاده از روغن‌های کندر و اسطوخدوس را مدنظر قرار دهید.

غذا

این یک محرک رایج است که شما روی آن کنترل دارید. محرک‌های رایج غذایی شامل غذاهای تخمیر شده از قبیل الکل و پنیرهای سن‌دار، غذاهای با نیتریت از قبیل بیکن و سایر گوشت‌های پروسس شده، غذاهای شیرین شده با شیرین کننده‌های مصنوعی آسپارتام از قبیل سودا رژیمی و سایر نوشیدنی‌های رژیمی و شکلات است.

نوسانات هورمونی

بانوان درست قبل از اینکه عادت ماهیانه شروع شود یعنی وقتی که سطوح استروژن پایین می‌آید ممکن است تعدادی بیشتری سردردهای میگرنی را تجربه کنند. هم چنین بانوانی که در دوران یائسگی قرار دارند ممکن است تعداد بیشتری میگرن را تجربه کنند.

اگرچه سردردها دردناک هستند، تغییرات هورمونی شما ساختار اسکلت شما را حفاظت می‌کند و محافظی در برابر بیماری های قلبی عروقی است. به این دلیل و سایر دلایل، مقتضی است که شما هیچ وقت درمان‌های هورمونی با هدف رد کردن عادت ماهیانه را اتخاذ نکنید. روغن گل یاس می‌تواند به کم کردن شدت این سردردها کمک کند.

ورزش

سردردهایی که ناشی از ورزش هستند را سردردهای پس از فعالیت جسمانی می‌نامند و اغلب در افرادی که به ندرت ورزش می‌کنند بروز می‌کند. وقتی که مدام ورزش می‌کنید از پتانسیل شما برای تجربه کردن سردردهای پس از فعالیت جسمانی به طور قابل توجهی کاسته می‌شود.

یخ زدن سر

آن دسته از سردردهای کوتاه مدت که وقتی رخ می‌دهد که چیز سردی به سقف دهان شما می‌خورد. سردرد ناگهانی، سریع و شدید است. خوردن غذاهای سرد را متوقف کنید و چیز گرمی در دهان خود قرار دهید تا با اثر آن مقابله کند.

کمبود خواب

فقدان خواب با کیفیت، توانایی شما را برای مقاومت در برابر استرس در زندگی تحت تاثیر قرار می‌دهد ، بنابراین ریسک سردردهای تنشی شما را بالا می‌برد. کمتر از شش ساعت خواب با کیفیت می‌تواند ریسک بالقوه شما برای تعداد بیشتری از سردردها را افزایش دهد.

جهت بسط خواب خوب دنبال کردن پیشنهادهای دکتر مرکولا در مقاله قبلی را در نظر بگیرید، " می‌خواهید شب خوب بخوابید؟ پس این کارها را هرگز قبل از به رخت خواب رفتن انجام ندهید." هر دو روغن بابونه و اسطوخدوس می‌توانند به شما در ریلکس کردن و به بسیار ساده‌تر به خواب رفتن کمک کنند.

کمبود ویتامین

شواهد مستحکم و علمی وجود دارد که بعضی کمبود ویتامین‌ها شامل منیزیم، CoQ10، ریبوفلاوین و ویتامین دی ریسک سردردهای میگرنی شما را بالا می‌برند. محققین دریافتند که شرکت کنندگان با سطوح ویتامین دی پایین افزایش ریسک تعداد دفعات سردرد را تجربه می‌کنند.

کمبود منیزیم می‌تواند نقشی در مقاومت به انسولین، دیابت‌ها و سلامت قلبی عروقی بازی کند و محرک افزایش تعداد سردردهای میگرنی باشد. محققین کمبود در CoQ10، ریبوفلاوین و فولات را با افزایش ریسک میگرن مرتبط می‌دانند.

در حالی که روغن‌های ضروری می‌تواند به کاهش سریع درد کمک کند این مهم است که دلیل اصلی برای سردرد شما اگر در اثر کمبود ویتامین است مورد توجه قرار گیرد.

نور آبی

اگر شما از میگرن رنج می‌برید، احتمالا می‌دانید که درد شما وقتی در معرض نور قرار می‌گیرد بدتر می‌شود. اگرچه محققین دریافتند که در معرض نور آبی -یک طول موج از طیف کامل نور- قرار گرفتن درد را افزایش می‌دهد و اعصاب سه گانه مرتبط با درد میگرن را فعال می‌کند.

مطالعه دیگری روشن کرد که در معرض نور سبز بودن در زمان سردرد میگرنی حساسیت به نور و احساس درد را کاهش می‌دهد. عینک‌هایی وجود دارند که نور آبی را بلوکه می‌کنند که درد را کاهش می‌دهد. برای در معرض نور سبز بودن می‌توانید از عینک‌های اسپکتروکروم یا فیلترهای رنگی استفاده کنید.

استرس

استرس عاطفی و پریشانی می‌تواند موجب عدم تعادل در سلامت فیزیکی و احساسی شما و موجب تعداد بیشتری سردردهای تنشی شود.

تکنیک رهایی از احساسات مخرب (EFT) روش ساده، آسان و موثری برای کاهش استرس شما است و از سردردها جلوگیری می‌کند. محققین یونانی نتایج شگرفی را ثابت کرده‌اند، آن‌ها افرادی را یافتند که دریافتند چگونه پیاده سازی این تکنیک بر روی خودشان می‌تواند تناوب و شدت سردردها را به ترتیب به میزان 62 و 60 درصد کاهش دهد.

 

منبع: http://www.mercola.com – ترجمه شده در واحد ترجمه بیوکالا


نظرات کاربران